15/05/2024

Fight Club Kakarelis: Τίμησαν την Ελλάδα και Αιτωλοακαρνανία σε όλα τα «μέτωπα»

Ο «Α.Σ. Θησέας» του Νίκου Κακαρέλη είχε έναν μήνα γεμάτο με ταξίδια, αγωνιστικές και επιτυχίες σε όλα τα στυλ που εκπροσωπεί. Οι αθλητές επέδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο σε Ελλάδα και κόσμο.

Ακολουθεί σχετική ανακοίνωση:

«Ο Α.Σ. Θησέας Αιτ/νιας είχε ένα πολύ δυναμικό μήνα με τους αθλητές του να συμμετέχουν σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα taekwondo, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα kickboxing, Πρωτάθλημα Κάτω των 11 ετών taekwondo και επαγγελματική πυγμαχία.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα taekwondo συμμετείχε η μοναδική αθλήτρια του νομού μας με την Εθνική Ομάδα, πρόκειται για την Μεσυνδιανου Ρέα στην κατηγορία των -42 κιλών στο Burnaby του Καναδά. Η αθλήτρια μας κατάφερε μετά από δυο αγώνες και με πολύ καλές εμφανίσεις να κερδίσει την 9η θέση ανάμεσα σε 32 αθλήτριες και να πάρει τα μόρια για την Γυμναστική Ακαδημία.

Μαζί της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ήταν και ο προπονητής της Κακαρέλης Νίκος που την καθοδήγησε σε όλο αυτό το ταξίδι φέρνοντας άλλη μια μεγάλη διάκριση για το Αγρίνιο.

Με την Εθνική Ομάδα kickboxing συμμετείχε ο αθλητής της Kakarelis Team, Τσακανίκας Θωμάς που μετά το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο στυλ των Low Kicks που συμμετείχε πριν ένα μήνα, τώρα αγωνίστηκε στο Full και κατέκτησε την 9η θέση χάνοντας από τον Ρώσο πρωταθλητή Ευρώπης για ένα σημείο.

Επίσης δύο αθλητές του Α.Σ. Θησέας Αιτ/νιας συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα taekwondo που έγινε στην Αθήνα με συμμετοχή 1.600 αθλητών απ’όλη την Ελλάδα με τον Μπετσίκα Μιχάλη και την Αλεξανδροπούλου Αγγελίνα.

Οι δυο μαχητές του Νίκου Κακαρέλη κατάφεραν μετά από πολύ δυνατούς αγώνες να κερδίσουν δύο χρυσά μετάλλια αφού έπαιξαν καταπληκτικά στους αγώνες τους. Ο Μπετσίκας κέρδισε το χρυσό μετάλλιο μετά από πέντε αναμετρήσεις σε μια από τις δυσκολότερες κατηγορίες του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Αλεξανδροπούλου Αγγελίνα που κέρδισε την κατηγορία των -45 κιλών. Σημείωσε μάλιστα ρεκόρ πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο νοκ – άουτ της διοργάνωσης.

Στο Κύπελλο Ελλάδος συμμετείχε επίσης ο Α.Σ. Θησέας Αιτ/νιας με προπονητή και κατάφερε κι εκεί να πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις κατακτώντας ένα χρυσό, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο.

Η Τσίγκα Μαριτίνα ήταν για μια ακόμη φορά στην 1η θέση μετά από πολύ καλούς αγώνες στα -37 κιλά. Η Καλτσή Φαίη κατάφερε να αγωνιστεί στην πιο δύσκολη κατηγορία κορασίδων και μετά από 5 αγώνες κερδίζοντας 2 πρωταθλήτριες Ελλάδος έφτασε στον τελικό με την πρωταθλήτρια Ευρώπης και το παιχνίδι ήρθε ισόπαλο, με τις δύο αθλήτριες να παίζουν τον καλύτερο τελικό.

Στο χρυσό πόντο ηττήθηκε η αθλήτρια μας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η Μάστορα Αλεξάνδρα αν και αγωνίστηκε για πρώτη φορά και μετά από πολύ καλές εμφανίσεις κατάφερε να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -59 κιλών.

Αδικημένος ήταν ο αθλητής μας Αλεξανδρόπουλος Θεόδωρος. Μετά από τρεις δύσκολους αγώνες ηττήθηκε πριν τα μετάλλια 3-1 ενώ οι κριτές δεν του δώσανε δύο κεφάλια που ήταν κι έξι πόντοι. Στην επαγγελματική πυγμαχία αγωνίστηκε ένας ακόμη αθλητής της Kakarelis Team στην Αθήνα. Ο Τσακανίκας Θωμάς απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, τον Πετσα Βασίλη στην κατηγορία των -65 κιλών.

Ο Τσακανίκας είναι ένας από τους καλύτερους πυγμάχους που διαθέτει η Ελλάδα στα χαμηλά κιλά και το απέδειξε βγάζοντας τον αντίπαλο του νοκ-άουτ στο 1ο λεπτό του αγώνα και απέσπασε τα συγχαρητήρια του κόσμου για την ανοδική πορεία που έχει στην πυγμαχία.

Άλλωστε η Kakarelis Team δεν είναι απλά η καλύτερη ομάδα του νομού μας στην πυγμαχία αλλά και μια από τις καλύτερες στην Ελλάδα. Παπαδόπουλος -Τσακανίκας -Δρίβας-Μυζήθρας και άλλοι που έρχονται από πίσω κυριαρχούν στην επαγγελματική πυγμαχία.

Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές που ανέβασαν το Αγρίνιο στις κορυφαίες θέσεις όχι μόνο της Ελλάδας αλλά του εξωτερικού, όπως και το στολίδι -προπονητή που διαθέτει η πόλη μας τον Κακαρέλη Νίκο. Βέβαια, όλο αυτό οφείλετε στον κορυφαίο προπονητή που έχει περάσει από τον νομό Αιτ/νιας,αυτόν που έφερε και το πρώτο παγκόσμιο μετάλλιο στην πόλη μας τον Κακαρέλη Αλέξιο όπου και είναι ο υπεύθυνος για όλους τους συλλόγους Α.Σ. ΘΗΣΕΑΣ -Αγρίνιο-Αθήνα-Παξοί-Λευκάδα-Μεσολόγγι.»

Photo Credits: Studio Karteris