25/07/2024

Πανευρωπαϊκό Ταε Κβον Ντό ITF: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα για 3η συνεχόμενη χρονιά, κατακτώντας 43 χρυσά

Κράτησε την παράδοση η Ελλάδα.

Η Ελλάδα  αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης  στο Ταε Κβον Ντό και το 2024.

Ολοκληρώθηκε το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2024 στο Κόπερ της Σλοβενίας. Η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη ανάμεσα  σε  τριάντα δύο (32) χώρες, κατακτώντας 43 χρυσά 32 ασημένια και 44 χάλκινα μετάλλια.

Το Διοικητικό  Συμβούλιο  της  Αθλητικής Ομοσπονδίας Ταε Κβον Ντό Ελλάδος συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες για  την  συμμετοχή  τους,  την αγωνιστικότητα τους και την εξαιρετική τους αθλητική  συμπεριφορά. Η προσεκτική  και άριστη  δουλειά  από  όλα  τα σωματεία μαζί  με  την  υποστήριξη  της  ομοσπονδίας φέρνει  για τρίτη  συνεχόμενη χρονιά  την χώρα  μας  στην  κορυφή  της Ευρώπης στο άθλημα Ταε Κβον Ντό ITF, όπως είχε γίνει και το 2022 στην Κροατία και το 2023 στην Ιταλία.

Αναλυτικά τα μετάλλια και οι διακρίσεις της Εθνικής μας ομάδας στο Κόπερ:

Άνδρες – Γυναίκες

1η θέση στην Γενική κατάταξη και MVP Ανδρών ο Τριαντάφυλλος Καρβούνης

16 Χρυσά μετάλλια

Άνδρες

● Μαρίνης Στυλιανός (Τουλ 1 Νταν) ● ΝτάκουλαςΓεώργιος (Τουλ 2 Νταν) ● Καρβούνης Τριαντάφυλλος (Τουλ 3 Νταν) ● Κουτουνίδης Άγγελος (Μάχη -78κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● Ομαδικό Μάχης

Γυναίκες

● Λίβα Βασιλική (Τουλ 1 Νταν) ● Τσιούμα Φωτεινή (Τουλ 3 Νταν) ● Τσαταλμπασίδου Ελένη (Τουλ 4 Νταν) ● Στεφανουδάκη Καλλιόπη (Μάχη -57κ.) ● ΠαπαδιώτηΑικατερίνη (Μάχη -62κ.) ● Στεφανίδου Μαριάνθη (Μάχη -67κ.) ● Καρυοφυλλίδου Χριστίνα (Μάχη -77κ.) ● Τσελέκογλου Παρασκευή (Μάχη +77κ.) ● ΒιδάληΚαλλιόπη-Ελεάννα (Δοκιμές Δύναμης) ● Ομαδικό Δοκιμές Δύναμης

13 Ασημένια μετάλλια

Άνδρες

● Νετκίδης Κωνσταντίνος (Τουλ 2 Νταν) ● ΛεωνίδηςΛάζαρος (Μάχη -52κ.) ● Βαλλιάνος Σωκράτης (Μάχη -64κ.) ● Καρβούνης Τριαντάφυλλος (Μάχη -71κ.) ● Βαλλιάνος Σωκράτης (Ειδικές Τεχνικές) ● Αυτοάμυνες

Γυναίκες

● Κατοστάρα Φωτεινή (Τουλ 3 Νταν) ● Βέτσικα Στεφανία (Μάχη -47κ.) ● Ντούκα Κατερίνα-Μηλία (Μάχη -57κ.) ● Καλκίτσα Ελισσάβετ (Μάχη -67κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● Ομαδικό Ειδικές Τεχνικές ● Αυτοάμυνες

15 Χάλκινα μετάλλια

Άνδρες

● Τζεκάκης Αντώνιος (Τουλ 1 Νταν) ● ΜαχαιρίδηςΙωάννης (Μάχη -58κ.) ● Μπάιρας Γεώργιος (Μάχη -64κ.)● Παμπόρης Κωνσταντίνος (Μάχη -71κ.) ● ΜπατγίδηςΠαναγιώτης (Μάχη -92κ.) ● Πούφτης Εμμανουήλ (Μάχη +92κ) ● Ομαδικό Ειδικές Τεχνικές ● Ομαδικό Μάχης

Γυναίκες

● Βρακά Ζωή (Τουλ 1 Νταν) ● Καρύδη Λίνα-Χριστίνα (Τουλ 4 Νταν) ● Λεωνίδου Βαρβάρα (Μάχη -47κ.) ● Καμτσόγλου Κωνσταντίνα (Μάχη -72κ.) ● ΝτεμογιάννηΠαρασκευή (Μάχη -77κ.) ● Τσελέκογλου Ραφαηλία (Μάχη +77κ.) ● Ομαδικό Μάχης

Νέοι Άνδρες – Νέες Γυναίκες

1η θέση στην Γενική κατάταξη Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών και MVP Νέων Ανδρών ο Άγγελος Θεοχαρίδηςκαι MVP Νέων Γυναικών η Παρασκευή Λειβαδιώτου

20 Χρυσά μετάλλια

Νέοι Άνδρες ● Θεοχαρίδης Άγγελος (Τουλ 1 Νταν) ● Βέτσικας Δημήτριος (Μάχη -57κ.) ● ΓκορτσόπουλοςΣτέφανος (Μάχη -63κ.) ● Κοτσονούρης-Κοκκίνης Γεώργιος (Μάχη -69κ.) ● Ουζούνης Σωκράτης (Μάχη -75κ.) ● Μαρκάδας Κωνσταντίνος (Μάχη +75κ.) ● Θεοχαρίδης Άγγελος (Ειδικές Τεχνικές) ● Ομαδικό Μάχης

Νέες Γυναίκες

● Δαμιανάκη Χαρίκλεια-Ραφαέλα (Τουλ 3 Νταν) ● Σεκέρκα Ανδρομάχη (Μάχη -40κ.) ● Ανδριέλη Δήμητρα (Μάχη -46κ.) ● Κωνσταντινίδου Δέσποινα (Μάχη -52κ.) ● Σαμαρά Μαρία (Μάχη -58κ.) ● Αβραμίδου Νεφέλη (Μάχη -64κ.) ● Κισκίνη Όλγα (Μάχη +70κ.) ● ΛειβαδιώτουΠαρασκευή (Ειδικές Τεχνικές) ● Ομαδικό Τουλ ● ΟμαδικόΜάχης ● Ομαδικό Ειδικές Τεχνικές ● Αυτοάμυνες

11 Ασημένια μετάλλια

Νέοι Άνδρες ● Βέτσικας Δημήτριος (Τουλ 3 Νταν) ● Νετκίδης Σταύρος (Μάχη -51κ.) ● Θεοχαρίδης Άγγελος (Μάχη +75κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● Αυτοάμυνες

Νέες Γυναίκες ● Λειβαδιώτου Παρασκευή (Τουλ 2 Νταν) ● Νηστικάκη Θεοφύλακτη (Τουλ 3 Νταν) ● ΤσιούκηΕλένη-Μαρία (Μάχη -40κ.) ● Χατζή Μπαριε (Μάχη -46κ.) ● Μπούρα Μαριάνθη (Μάχη -70κ.) ● Παππά Καστανιά (Μάχη +70κ.)

11 Χάλκινα μετάλλια

Νέοι Άνδρες ● Πεχλιβανίδης Νικήτας (Τουλ 2 Νταν) ● Ακαλίδης Γεώργιος (Τουλ 3 Νταν) ● Μπάιρας Ευάγγελος (Μάχη -57κ.) ● Τούρλος Νικόλαος (Μάχη -63κ.) ● Φαραζάς Ευάγγελος (Μάχη -75κ.) ● Καλογρής Αλέξιος (Ειδικές Τεχνικές)

Νέες Γυναίκες ● Παπαδοπούλου Όλγα–Αριάδνη (Τουλ 1 Νταν) ● Κρασανάκη Ευφροσύνη (Μάχη -52κ.) ● Λειβαδιώτου Παρασκευή (Μάχη -58κ.) ● ΤάντσηΑικατερίνη (Μάχη -70κ.) ● Τοκμακίδου Άννα (Ειδικές Τεχνικές)

Έφηβοι – Νεάνιδες

2η θέση στην Γενική κατάταξη Εφήβων – Νεανίδων

8 Χρυσά μετάλλια

Έφηβοι ● Κλώντζας Ιωάννης (Τουλ 2 Νταν)

Νεάνιδες ● Συμεωνίδου Χριστίνα (Μάχη -40κ.) ● ΚανάσηΔήμητρα (Μάχη -45κ.) ● Πινακά Ιωάννα (Μάχη -65κ.) ● Σαξιώνη Κωνσταντίνα (Μάχη +65κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● Ομαδικό Μάχης ● Ομαδικό Ειδικές Τεχνικές

7 Ασημένια μετάλλια

Έφηβοι ● Κολιός Σταύρος (Μάχη -55κ.) ● ΚαλαμπάκαςΧρήστος (Μάχη +70κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● ΟμαδικόΜάχης ● Αυτοάμυνες

Νεάνιδες ● Θεοδοσιάδου Ιωάννα (Μάχη -65κ.) ● Αυτοάμυνες

13 Χάλκινα μετάλλια

Έφηβοι ● Ασπιώτης Βασίλειος (Τουλ 2 Νταν) ● Μερτζάνης Αθανάσιος (Μάχη -45κ.) ● ΑσβεστόπουλοςΙάκωβος (Μάχη -50κ.) ● Κατσιμάνης Παύλος (Μάχη -65κ.) ● Κολοβός Νικόλαος (Μάχη -65κ.) ● Πούφτης Μάριος (Μάχη -70κ.) ● Σαμαράς Μιχαήλ (Μάχη +70κ.)

Νεάνιδες ● Ποτουρίδου Αγάπη (Τουλ 1 Νταν) ● Βασιλειάδου Λευκοθέα–Ινώ (Τουλ 2 Νταν) ● ΚαρυπίδουΒαρβάρα (Τουλ 2 Νταν) ● Σπύρου Κωνσταντίνα (Μάχη -50κ.) ● Δεδέ Κωνσταντίνα (Μάχη -60κ.) ● ΘεοδώρουΔέσποινα (Μάχη +65κ.)

Βετεράνοι

3η θέση στην Γενική κατάταξη Βετεράνων

5 Χρυσά μετάλλια

Βετεράνοι Άνδρες ● Δημητριάδης Παναγιώτης (Τουλ 6 Νταν) ● Καλαϊτζάκης Κωνσταντίνος (Μάχη -87κ.)

Βετεράνοι Γυναίκες ● Κωστοπούλου Ιωάννα (Τουλ 5 Νταν) ● Μαυρομάτη Ελένη (Τουλ 6 Νταν) ● Κωστοπούλου Ιωάννα (Μάχη -75κ.)

6 Ασημένια μετάλλια

Βετεράνοι Άνδρες ● Δημητριάδης Παναγιώτης (Μάχη -73κ.) ● Κωνσταντινίδης Κυριάκος (Μάχη -80κ.) ● Παυλίδης Αριστείδης (Μάχη +90κ.) ● Ιωαννίδης Ιωάννης (Μάχη +94κ.) ● Ομαδικό Τουλ ● Ομαδικό Μάχης

5 Χάλκινα μετάλλια

Βετεράνοι Άνδρες ● Σιδηρόπουλος Πέτρος (Τουλ 6 Νταν) ● Παρωτίδης Ηλίας (Μάχη -73κ.) ● Σιδηρόπουλος Πέτρος (Μάχη -90κ.) ● Ιωαννίδης Ιωάννης (Ειδικές Δοκιμές Δύναμης) ● Ομαδικό Δοκιμές Δύναμης

Την αποστολή συνόδευσαν 7 διαιτητές και 5 μέλη τουΔιοικητικού Συμβουλίου της ΑΟΤΕ. Οι διαιτητές:Γεώργιος Παπαδιώτης, Δημήτρης Κατηρτσίδης, Στέλιος Κανάκης, Ευθύμιος Βέτσικας, Βάγια Χαραλαμπίδου, Δήμητρα Τογανίδου και Ιωάννης Λυκουσάς. Τα μέλη  της  ΑΟΤΕ: Παντελής Παπαδόπουλος (Αρχηγός αποστολή – Β’Αντιπρόεδρος  ΑΟΤΕ), Δημήτρης Καγιαμπίνης (Αρχηγός  ομάδας, Α’ Αντιπρόεδρος ΑΟΤΕ), Ιωάννης Αναστασίου(Αρχηγός ομάδας, Γ’ Αντιπρόεδρος ΑΟΤΕ), Μιχαήλ Ζωγράφος (Πρόεδρος ΑΟΤΕ) και ο Αναστάσιος Βαλασιάδης (Αντιπρόεδρος  της  Πανευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και Πρόεδρος  ΤΕ της ΑΟΤΕ).