Την 1η Δεκεμβρίου του 2013 πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο κύπελλο M.M.A. υπό την αιγίδα της Ε.Ο.Π.Υ.Μ.Υ. και σύμφωνα με τους κανονισμούς της WMMAA.
18 σωματεία έλαβαν μέρος στο κύπελλο και οι θέσεις που κατέκτησαν ανάλογα με την “συγκομιδή” των μεταλλίων (κατηγορία ανδρών) είναι η εξής:
1η θέση HELLAS TOP TEAM – 3 χρυσά , 2 ασημένια
2η θέση LEONS ΖΑΚΥΝΘΟΥ – 1 χρυσό , 3 ασημένια
3η θέση M.M.A. GYM – 1 χρυσό , 1 χάλκινο
3η θέση ΕΥΒΟΪΚΗ ΔΥΝΑΜΗ – 1 χρυσό , 1 χάλκινο
4η θέση CHOKE LUTA LIVRE – 1 χρυσό
5η θέση Α. Σ. ΑΡΓΟΥΣ – 1 ασημένιο , 1 χάλκινο
6η θέση ΠΡΟΜΑΧΟΣ Ν.ΚΟΣΜΟΥ – 1 ασημένιο
7η θέση OCTAGON FIGHT CLUB – 1 χάλκινο
8η θέση FIGHT CLUB ΠΡΕΒΕΖΑΣ – 1 χάλκινο
Αναλυτικότερα σε κάθε κατηγορία:
-62kg :
1η θέση Γκίκας Βασίλης (HELLAS TOP TEAM)
2η θέση Κορομπόκης Διαμαντής (Α. Σ. ΑΡΓΟΥΣ)
-66kg :
1η θέση Ντογκάνι Άρης (HELLAS TOP TEAM)
2η θέση Βαρδής Γιώργος (LEOΝS M.M.A.)
3η θέση Παπαδημητρίου Παύλος (ΕΥΒΟΪΚΗ ΔΥΝΑΜΗ)
-70kg :
1η θέση Τσιλίδης Γιώργος (HELLAS TOP TEAM & A.Σ. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ)
2η θέση Παπαγεωργίου Παναγιώτης (HELLAS TOP TEAM)
3η θέση Δαγρές Ευάγγελος (Α. Σ. ΑΡΓΟΥΣ)
-77kg :
1η θέση Λουλάκης Μάριος (CHOKE LUTA LIVRE)
2η θέση Τούντας Χαράλαμπος (ΠΡΟΜΑΧΟΣ Ν.ΚΟΣΜΟΥ )
3η θέση Ντούλοβι Φάνης (OCTAGON FIGHT CLUB)
-84kg :
1η θέση Γιατράς Άγγελος (LEOΝS M.M.A.)
2η θέση Σταμούλης Παναγιώτης (HELLAS TOP TEAM)
3η θέση Φαρμάκης Στέλιος (Μ.Μ.Α. GYM)
-93kg :
1η θέση Καπερώνης Ιωάννης (Μ.Μ.Α. GYM)
2η θέση Ντόζης Διονύσης (LEOΝS Μ.Μ.Α.)
3η θέση Στάθης Νεκτάριος ( FIGHT CLUB ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
+93kg :
1η θέση Βασιλόπουλος Θανάσης (ΕΥΒΟΪΚΗ ΔΥΝΑΜΗ)
2η θέση Πετριταϊ Παναγιώτης (LEOΝS Μ.Μ.Α.)
Πραγματοποιήθηκε ένας αγώνας γυναικών στα -53kg ανάμεσα στις αθλήτριες Αδαμοπούλου Νάντια (Hellas Top Team) και την Λέσλη Λιβέρη (Leon’s Ζακύνθου), με νικήτρια την πρώτη με arm-bar στον δεύτερο γύρο , αναδεικνύοντας την κυπελλούχο Ελλάδος για το 2013.
Τις πρώτες θέσεις στις κατηγορίας εφήβων κατέκτησαν οι εξής αθλητές
-62kg Δημητρόπουλος Λευτέρης (Α. Σ. ΑΙΑΝΤΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ)
-77kg Πετρόπουλος Μάριος ( FIGHT CLUB ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
– 84kg Κόκλας Νίκος (LEON’S ΖΑΚΥΝΘΟΥ)
Διαιτητές – κριτές των αγώνων οι Καμπούρης Οδυσσέας , Κόκκινος Σταύρος , Κατραμάνος Αριστείδης , Ντεϊμεντές Παναγιώτης και Αϊβάζογλου Παναγιώτης και supervisor ο Δρακάκης Πέτρος.
Στην πραγματοποίηση του πανελληνίου κυπέλλου συντέλεσαν οι Μαστρανδρέας Ηλίας – SEVEN , Τσάλας Τάσος – FORCE-1 , Νικολόπουλος Αριστείδης – MMACAGE.