22/04/2024

Καράτε: Οι νικητές στο Πανελλήνιο Ανδρών, Γυναικών

Η καρδιά του ελληνικού καράτε χτύπησε το Σαββατοκύριακο 2 & 3 Μαρτίου 2024 στο κλειστό γυμναστήριο της Ζωφριάς, όπου διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών, Γυναικών. Τη διοργάνωση φιλοξένησε ο Δήμος Φυλής με τον Δήμαρχο Χρήστο Παππούνα στέκεται αρωγός στην προσπάθεια της ΕΛΟΚ για ένα άρτιο πρωτάθλημα, αντάξιο των σπουδαίων ονομάτων του ελληνικού καράτε που συμμετείχαν.

Στην κατάταξη συλλόγων πρώτος αναδείχθηκε ο Οδυσσέας Πετρούπολης με 4 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο (σύνολο 7 μετάλλια) και ακολούθησαν ο σύλλογος BrotherhoodΑγίου Δημητρίου με 2-2-2 (6), ο ΑΣΣ Καράτε Λακκώματος με 2-1-1 (4) η Δόξα Γαλατσίου με 1-1-1 (3) και ο ΑΓΣ Περικλής με 1-0-3 (4). Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν επίσης αθλητές από τους συλλόγους Καράτε Έδεσσας και Καράτε Αθηνών.

Αναλυτικά οι νικητές των κατηγοριών σε KATA και KUMITE

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΚΑΤΑ

1. Τζωρτζίνα Ξένου (Οδυσσέας Πετρούπολης)

2. Αντωνία Μωυσίδου (ΑΣ Ειρήνη)

3. Μαρίνα Λεκάκου (Πρωταθλητής Νίκαιας)

3. Αθηνά Τσιακμάκη (Άθλος Περιστερίου)

+68κ.

1. Ιωάννα Κονδύλη (Οδυσσέας Πετρούπολης)

2. Ιωάννα Δελλαπόρτα (Οδυσσέας Πετρούπολης)

3. Χρύσα Φραγκούλη (Δόξα Γαλατσίου)

3. Κατερίνα Δημητροπούλου (Ανατέλλων Ήλιος)

-50κ.

1. Στελίνα Τζίλια (Καράτε Λακκώματος)

2. Βασιλική Λυρίτση (Brotherhood)

3. Μαρκέλλα Μαλλιά (ΑΓΣ Περικλής)

3. Σταματίνα Λημνιού (Οδυσσέας ΒΠ)

-55κ.

1. Μαρία Στόλη (Brotherhood)

2. Νάσια Ανδριανοπούλου (Δόξα Γαλατσίου)

3. Πέννυ Κουλουρίδου (ΑΓΣ Περικλής)

3. Δανάη Ριζάκη (Καράτε Μοσχάτου)

-61κ.

1. Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου (Brotherhood)

2. Ερασμία Γκουβούση (Φιλαθλητικός Σκάλας)

3. Ιωάννα Λιάσκου (ΑΠΤ Καλλιθέας)

3. Ελένη Ρουβινέτη (Κρόνος Νίκαιας)

-68κ.

1. Σταυρούλα Ωραιοπούλου (Καράτε Λακκώματος)

2. Κωνσταντίνα Πέππα (Οδυσσέας Πετρούπολης)

3. Μαρία Κουταλιάρη (Καράτε Χίου)

3. Παρασκευή Νεοχωρίτη (ΑΣΚ Δήμου Τανάγρας)

ΑΝΔΡΕΣ

ΚΑΤΑ

1. Λάμπρος Μαρκεσίνης (Καράτε Αθηνών)

2. Δημήτρης Κουρσάρης (ΑΣΚ Ματθαίου Κέρκυρας)

3. Φώτης Τσιακμάκης (Άθλος Περιστερίου)

3. Γεράσιμος Μπουλιέρης (ΑΟΠ Σότοκαν)

+84κ.

1. Θάνος Νικόπουλος (Καράτε Έδεσσας)

2. Σέργιος Καρβούνης (Α.Σ. Δήμος Ζωγράφου)

3. Άγγελος Τζώρτζης (Οδυσσέας Πετρούπολης)

3. Μιχάλης Σερεμετάκης (ΑΓΣ Περικλής)

-60κ.

1. Στέφανος Ξένος (Οδυσσέας Πετρούπολης)

2. Γιάννης Χαραλαμπίδης (Καράτε Λακκώματος)

3. Χρήστος Τζίλιας (Καράτε Λακκώματος)

3. Στέλιος Κοντόπουλος (Δρόμος της Ειρήνης)

-67κ.

1. Γιώργος Μπαλιώτης (Οδυσσέας Πετρούπολης)

2. Μάριος Γιαννάκης (Παρθενών Κορυδαλλού)

3. Παναγιώτης Μανδραπήλιας (Γουάντο Ελληνικού)

3. Σπύρος Βαζαίος (Ακαδημία Καράτε)

-75κ.

1. Βαγγέλης Σερεμετάκης (ΑΓΣ Περικλής)

2. Δημήτρης Στόλης (Brotherhood)

3. Άγγελος Κοσμάς (Brotherhood)

3. Νίκος Δρίβας (Brootherhood)

-84κ.

1. Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (Δόξα Γαλατσίου)

2. Κωνσταντίνος Μπίνας (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)

3. Σταύρος Παληαρούτας (Δρόμος της Ειρήνης)

3. Γιάννης Παυλάκης (ΟΠΤ Ηλιούπολης)