07/05/2024

Σάρωσαν τα μετάλλια οι Έλληνες πυγμάχοι στο Modenegro

Εντυπωσιακοί οι Έλληνες πυγμάχοι στο διεθνές τουρνουά της AIBA Mondenegro που ολοκληρώθηκε την Κυριακή.

Ο Βαγγέλης Νανιτζανιάν, πρωταθλητής του ΠΑΟΚ, πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 91 κιλών, κερδίζοντας τον Νορβηγό Bogne Yruin Tobias. Ο Νίκος Σωτηρόπουλος κατέκτησε επίσης το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των +80 κιλών στον τελικό με τον Νοri Mateο από την Αλβανία.

Ο Μάρκος Μιχαλόπουλος πήρε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 75 κιλών, στον τελικό όπου έχασε  3-2 από τον Βούλγαρο πρωταθλητή Lyubenov Daniel.

Εκτός βάθρου έμεινε ο τρίτος της παρέας, ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος. Ο Αυγέρης Νικόλαος πήρε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 57 κιλών. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον έκτο της αποστολής, Ιάσονα Βασιλείου.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Εθνική ομάδα Εφήβων με προπονητή τον Νίκο Πλέα και Λάμπρο Μιχαλόπουλο,  ενισχύθηκε από τον Τάσο Τσάλα, που εξόπλισε τους αθλητές με τις σχολές της BDR που είναι χορηγία της Force 1.