30/04/2024

Θρίαμβος στο γαλλικό Grand Prinx, ολόχρυσος ο Κουρουγκλίεβ

Το χρυσό μετάλλιο στο διεθνές Grand Prix της Γαλλίας κατέκτησε ο Νταουρέν Κουρουγλίεβ.

Το χρυσό μετάλλιο στο διεθνές Grand Prix της Γαλλίας κατέκτησε ο Νταουρέν Κουρουγλίεβ. Ο πρωταθλητής Ευρώπης με την Ελλάδα απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι… σε τρομερή κατάσταση κι έφτασε έως την κορυφή με σχετική ευκολία!

Στην πορεία του έδειξε για μία ακόμη φορά γιατί συγκαταλέγεται στους κορυφαίους αθλητές του κόσμου στα 86κ. της Ελευθέρας κι έφτασε έως τον τελικό χωρίς να χάσει σημείο.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του  ο Κουρουγκλίεβ ισοπέδωσε τον Αμερικανό Τέιλορ Λουγιαν και επικράτησε με τεχνική υπέροχη (11-0).  Στα προημιτελικά νίκησε χωρίς αγώνα, μιας και τραυματίστηκε ο Λετονός Σαμουσόνοκς και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Εκεί αντιμετώπισε τον Γερμανό Σέφλε. Ο Κουρουγκλίεβ ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με 6-0, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό και μία θέση στο βάθρο.

Ο Κουρουγκλίεβ, όμως, είναι φτιαγμένος από… χρυσό και σε μία εμφάνιση επίδειξης δύναμης απέναντι στον Αμερικανό Χολ επικράτησε με 10-4 και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.