29/11/2021

Taw Kwon Do: Ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου πρώτευσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου πρώτευσε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ολυμπιακού ταεκβοντό ανδρών και γυναικών που διεξήχθη στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης.

Ανακοίνωση εξέδωσε η ΕΛΟΤ σχετικά με τον Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών.

Αναλυτικά:

«Ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου πρώτευσε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ολυμπιακού ταεκβοντό ανδρών και γυναικών που διεξήχθη στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης. Με τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια μετάλλια και ένα χάλκινο, κατέκτησε την πρώτη θέση, αφήνοντας στην δεύτερη το Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις (2-0-1) και στην 3η τον ΑΣ Hwarang Μαχητές (2-0-0).

Ο «ασημένιος» Παγκόσμιος πρωταθλητής, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -80 κιλά, οι μεταλλιούχοι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών, Διονύσης Ραψομανίκης και Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, βρέθηκαν στην κορυφή των -58 και -68 κιλών αντίστοιχα, ενώ ο Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων, κατέλαβε την 1η θέση στα -54 κιλά.

Στις γυναίκες, η Νάσια Μητσοπούλου (σ.σ. μέλος της προΟλυμπιακής ομάδας που είχε συσταθεί από την ΕΛΟΤ ενόψει Τόκιο) ήταν πρώτη στα -67 κιλά, ενώ η Θένια Σαρβανάκη, λίγα 24ωρα μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό νεανίδων (Σεράγεβο), πρώτευσε στα -62 κιλά. Όσον αφορά στην 7η Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Φένια Τζέλη, η αλλαγή κατηγορίας (από τα -57κ. ανέβηκε στα -62κ.) φάνηκε πως την επηρέασε στον παρθενικό της αγώνα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 5-1 από την Σαρβανάκη στον β` γύρο (τον πρώτο τον πέρασε bye).

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΑΝΔΡΕΣ

-63kg: 1. Ευάγγελος Νικολάου (ΑΣ Hwarang Μαχητές), 2. Ανδρέας Κρασσόπουλος (ΑΣ Ολυμπιακός Νίκαιας), 3. Στέργιος Πλάλης (ΑΣ Φίλιππος Γιαννιτσών), 3. Γεώργιος Πετρόπουλος (ΑΣ Αστραπή Πατρών)

-68kg: 1. Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (ΑΣ Φίλιππος Αλεξάνδρειας), 2. Χαράλαμπος Φλουσκούνης (ΑΣ Fight Club Πάτρας), 3. Κωνσταντίνος Χαρτοματσίδης (ΑΣ Μενεμένης), 3. Πολυδεύκης Ζήσης (Πολυδάμας Τριανδρίας)

-74kg: 1. Γρηγόριος Ρήγας (ΑΣ Keumgang), 2. Ηλίας Σωτηριάδης (ΑΣ Μενεμένης), 3. Απόστολος Δαγκοβάνος (ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Γρηγόριος Παναγιώτης Κασιδιάρης (ΑΣ Keumgang)

-87kg: 1. Βασίλειος Θολιώτης (ΑΣ Hwarang Μαχητές), 2. Στέφανος Καρτσώρχης (ΑΣ Ολυμπιάδα 2000), 3. Απόστολος Τάραμας (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Δημήτριος Μανωλόπουλος (ΓΑΙΑ ΑΣ)

+87kg: 1. Σπυρίδων Αγγελόπουλος (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Άγγελος Παρθένιος (ΑΣ Θεαγένης Καλλιθέας), 3. Αλέξανδρος Χατζόπουλος (ΑΣ Μενεμένης), 3. Γεώργιος Ζήκας (ΑΣ Αρίων 2005)

-54kg: 1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 2. Κωνσταντίνος Άντζος (ΑΟΓ Πήγασος Αναλήψεως), 3. Ευάγγελος Φανουράκης (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)

-58kg: 1. Διονύσιος Ραψομανίκης (Γαία ΑΣ), 2. Ιωάννης Μυλωνάς (ΑΣ Αττική Δύναμη), 3. Μάριος Τσιαούσης (ΑΣ Σπάρτακος), 3. Ανδρέας Μπαρσάκης (ΑΣ Ψαχνών)

-80kg: 1. Αποστόλης Τεληκωστόγλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Σωτήριος Μιχόπουλος (ΑΣ Έκρηξη Πατρών), 3. Αλέξανδρος Καναρίου (ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Βύρωνας Λέκα (Θεαγένης Καλλιθέας)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-49kg: 1. Αγνή Δανάη Χιώτη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ζωή Παπαγεωργίου (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ιωάννα Μαρία Χούτα (ΑΓΣ Βύρωνα), 3. Βαρβάρα Αποίκου (ΑΣ Keumgang)

-53kg: 1. Ελένη Εργάτη (ΑΣ Δίας Ιωαννίνων), 2. Μαρία Ελένη Καραγιάννη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Χαρίκλεια Σκαβάτσου (ΑΣ Keumgang), 3. Ανθούλα Σινάνη (ΑΣ Keumgang)

-57kg: 1. Φαίδρα Καλτέκη (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ευλαμπία Παππά (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Αθηνά Μακρυγιάννη (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Μαρία Χαλκίδου (ΑΣ Ήφαιστος)

-46kg: 1. Χρυσούλα Ιωαννίδου (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Νεφέλη Σταμέλου (Παναθλητικός Όμιλος Νέας Άμπλιανης), 3. Ελισάβετ Κουτρουμπή (ΑΣ Νέας Ιωνίας Αττικής), 3. Σοφία Πουλικίδου (ΑΣ Εντελέχεια)

-62kg: 1. Θεοπούλα (Θένια) Σαρβανάκη (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Δάφνη Στάμου (ΑΣ Καισαριανής), 3. Λευκή Παπαϊωάννου (Γαία ΑΣ), 3. Ελένη Μαλιγκά (ΑΣ Έδεσσας)

-67kg: Αθανασία (Νάσια) Μητσοπούλου (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Αναστασία Δεληδημήτρη (Φωτιά), 3. Αικατερίνη Τζέλλου (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 3. Ευφημία Καραΐσκου (ΑΣ Βορείου Ελλάδος)

-73kg: 1. Ελπίδα Μαρίνα Δημητροπούλου (Φωτιά), 2. Αφροδίτη Αμερίδη (Γαία ΑΣ), 3. Χαρίκλεια Σακκά (ΑΣ Τίτορμος Αιτωλοακαρνανίας), 3. Μαρία Οικονομοπούλου (ΣΓ Μεγάρων)

+73kg: 1. Μαρία Τσοντάκη (ΑΣ Δαυίδ), 2. Βασιλική Καλουτσά (ΑΣ Δύναμη Πατρών), 3. Κωνσταντίνα Χείλαρη (ΑΣ Ευβοέων Ισχύς), 3. Μαρκέλλα-Ελένη Σαγανά (ΑΣ Ιαχή)«.