26/04/2024

Taekwondo Νικόμαχος Βόλου: Στους τρεις καλύτερους της Ελλάδας

Ανακοίνωσε εξέδωσε το Taekwondo Νικόμαχος σχετικά με την πρόσφατη αγωνιστική δραστηριότητα του συλλόγου.

Αναλυτικά: «Με πολύ μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών και Εφήβων Νεανίδων της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης αφού σε αυτό συμμετείχαν 800 αθλητές από 180 σωματεία της Ελλάδας. Το επίπεδο ήταν σαφέστατα υψηλό και οι μάχες πολύ δυνατές.

Πολύ μεγάλη διάκριση κατάφερε και πέτυχε ο βολιώτικος σύλλογος Νικόμαχος, αφού για 2η συνεχόμενη χρονιά βρέθηκε στο βάθρο ως 3ος καλύτερος σύλλογος του πρωταθλήματος, στις κατηγορίες Εφήβων Νεανίδων. Το 2018 στο ίδιο πρωτάθλημα στέφθηκε ως 2ος καλύτερος σύλλογος Πανελλαδικά. Να αναφέρουμε χαρακτηριστικά πως ο μόνος σύλλογος που ήταν στο βάθρο και τις 2 χρονιές ήταν ο βολιώτικος σύλλογος.

Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε από την κατάκτηση ενός χρυσού και ενός ασημένιου μεταλλίου από τους αθλητές του συλλόγου που συμμετείχαν.

Το χρυσό Πανελλήνιο μετάλλιο κατέκτησε για 2η συνεχόμενη χρονιά η Ζαχαράκη Μαριτίνα στην κατηγορία -68 Νεανίδων. Η συγκεκριμένη αθλήτρια είχε κατακτήσει πάλι το χρυσό μετάλλιο στην ίδια κατηγορία το 2018 και είναι μέλος της Εθνικής Ομάδας που θα αγωνιστεί στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων Νεανίδων που θα γίνει το 2019. Με την διάκριση αυτή παίρνει τους περισσότερους πόντους και θέτει ισχυρή υποψηφιότητα για την Εθνική Ομάδα και για το επόμενο έτος.

Το ασημένιο Πανελλήνιο μετάλλιο κατέκτησε η Καπλάνη Μαρία στην κατηγορία +68 Νεανίδων. Η συγκεκριμένη αθλήτρια είναι μέλος των επίλεκτων ομάδων Βορείου Ελλάδος και πρόσφατα είχε κατακτήσει και το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα που είχε γίνει στην Καρδίτσα.

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα επίσης συμμετείχαν ο Τορης Ευάγγελος, στα  48 κιλά, ο οποίος έχασε πριν τα μετάλλια, μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα που παρακολούθησε όλο το στάδιο και έμεινε στην 5η θέση, καθώς και ο Φραδέλος Χρήστος ο οποίος έπαιξε καταπληκτικά στην πιο δύσκολη κατηγορία του πρωταθλήματος στα -68 κιλά και έχασε λίγο πριν από τα μετάλλια . Στις κατηγορίες Γυναικών αγωνίστικε η Μαλτέζου Χριστίνα μετά από πολύ καιρό αποχής και έπειτα από τραυματισμό και δεν κατάφερε να μπει στα μετάλλια, αλλά έκανε πάρα πολύ καλή απόδοση.

Την καθοδήγηση και κοουτσάρισμα των αθλητών ανέλαβε ένας εκ των προπονητών του συλλόγου ο Τορης Δημήτριος ο οποίος είναι και προπονητής των κλιμακίων και επίλεκτων αθλητών Βορείου Ελλάδος τα τελευταία χρόνια.

Το Δ.Σ. εκφράζει τα θερμά συγχαρητήρια σε όλους και δηλώνει πλήρως ικανοποιημένο από αυτή την κορυφαία και καταπληκτική πορεία του συλλόγου που πάντα πρωταγωνιστεί στις μεγάλες αυτές διοργανώσεις.»