20/04/2024

6 μετάλλια για τον Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ στο Πανελλήνιο Taekwondo

Με επιτυχία στέφθηκε η αποστολή του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ στο Επίσημο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα TAE KWON DO Παίδων-Κορασίδων & Παμπαίδων-Παγκορασίδων 2013 που διεξήχθη στη Δράμα 1-3/11/2013. Ο Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ συμμετείχε με 11 αθλητές και αθλήτριες κατακτώντας 6 πανελλήνια μετάλλια σε μονομαχίες και TUL. Στους αγώνες συμμετείχαν πολλά σωματεία TAE KWON DO από όλη την Ελλάδα με 550 αθλητές συνολικά….

Οι κατηγορίες στις οποίες διακρίθηκαν οι αθλητές του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ ήταν πολυπληθείς και χρειάζονταν αρκετές νίκες για να φτάσει κάποιος στα μετάλλια. Παρ’ όλα αυτά όπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι αθλητές του Κου Μιχαλακόπουλου κατάφεραν να πάρουν διακρίσεις σε ένα δύσκολο και υψηλού επιπέδου πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο εν λόγω πρωτάθλημα όσοι διακρίθηκαν λαμβάνουν και τη μοριοδότηση από την πολιτεία για την εισαγωγή τους σε όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας (οι έχοντες το ηλικιακό όριο).

Πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ο αθλητής Κωστόπουλος Παναγιώτης κατέκτησε 2 μετάλλια: τη 2η Θέση-Αργυρό μετάλλιο στα TUL και την 3η Θέση-Χάλκινο Μετάλλιο στην μονομαχία.

Ο αθλητής Κωτσαρίνης Μιχάλης κατέκτησε την 3η Θέση-Χαλκινο Μετάλλιο στη μονομαχία.

Ο αθλητής Νίκας Αλέξιος κατέκτησε την 3η Θέση-Χάλκινο Μετάλλιο στα TUL.

Η αθλήτρια Μοίρη Βασιλική κατέκτησε την 3η Θέση-Χάλκινο Μετάλλιο στη μονομαχία.

Η αθλήτρια Ζαφείρη Αικατερίνη αν και πρωτοεμφανιζόμενη στις μονομαχίες σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατέκτησε την 3η Θέση-Χάλκινο Μετάλλιο στη μονομαχία.

Επίσης στην αποστολή του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ συμμετείχαν επίσης οι : Αρμακόλα Ασπασία, Μελαχροινίδη Αναστασία, Ζάχος Ηλίας, Κιρμιτζίδης Γεώργιος, Ταμπαθάνης Παναγιώτης και Ρεμουντάκης Εφραίμ κάνοντας νίκες αν και πρωτοεμφανιζόμενοι οι περισσότεροι και φτάνοντας μια ανάσα από το μετάλλιο.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλη την ομάδα του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ, αθλητές γονείς, συνοδούς, τον διαιτητή του συλλόγου μας Αργύρη Ευάγγελο για την άψογη διαιτησία του, καθλως και τους προπονητές: τον επικεφαλής προπονητή Κο Μιχαλακόπουλο Νικήτα και τη Σερεμέτη Αλεξάνδρα και το Δ.Σ.