28/03/2024

4η μέρα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Taekwondo

Τέταρτη μέρα η σημερινή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Taekwondo που διεξάγεται στο Μεξικό. Για την Ελληνική συμμετοχή αγωνίζονται οι:

Μόκα Ναταλία 49-53 kg

Untitled-1

Γκουτούλα Αικατερίνη +73 kg

Untitled-2

Σιμίτσης Γεώργιος -54 kg

Untitled-3

Χθες οι Αθλητές μας δεν κατάφεραν να προχωρήσουν,  η Δεληδημήτρη έχασε στον δεύτερό της αγώνα και ο Μεχτερίδης έχασε στον τρίτο αγώνα.

Στους άνδρες ο αθλητής του Ιράν Benham Asbaghikhanghah κέρδισε το χρυσό μετάλλιο των -68 κιλών σε ένα τελικό με τον Κορεάτη  Hun Kim, με σκόρ 5-4. Ο Ισπανός José Antonio Rosillo και Balla Dieye από τη Σενεγάλη κατέκτησαν  το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας.
Στην κατηγορία -67 kg Γυναικών, η Γαλλίδα Haby Niare,  νίκησε την  Chia Chia Chuang από την Κινεζική Ταϊπέι με 5-4 για να κατακτήσει το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Γαλλίας στην Puebla.
Την τρίτη θέση μοιράστηκαν η Σλοβένα  Franka Anic και η  Azizova από το Αζερμπαϊτζάν.