25/04/2024

2o cadet παγκόσμιο πρωτάθλημα W.T.F

Το Ιράν επιβεβαίωσε την υπεροχή τoυ στο ταεκβοντό, καθώς σάρωσε και τις πέντε κατηγορίες βάρους την πρώτη ημέρα του 2ου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος WTF Taekwondo Cadet  στο Muju της Κορέας .

Στην κορασίδων  -29kg  τελικό αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο Τ1 Arena στο Taekwondowon σε Muju,  η αθλήτρια του Ιράν Fatemeh Ebrahimizadeh νίκησε τη Ρωσίδα  Anima Cherchesova για το χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο πήγε στη Γαλλία στην Mallorie Dellenbach και στο Καζακστάν στην Alima Kaidarova.

Κορασίδων -33kg τελικό αγώνα, η αθλήτρια του Ιράν Mahla Momenzadeh νίκησε την αθλήτρια της Ταϊλάνδης Chutikan Jongkolrattanawattana και κέρδισε για την χώρα της το χρυσό. Η αθλήτρια της Μεγάλης Βρετανίας Jordyn Smith και η αθλήτρια των Ηνωμένων Πολιτειών Ash Ογκάν μοιράστηκαν το χάλκινο .

Κορασίδων -51kg τελικό αγώνα, η αθλήτρια του Ιράν Mobina Shakeri  κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, κερδίζοντας την αθλήτρια της Ρωσίας Πωλίνα Arzhevitina για το χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο πήγε στην αθλήτρια της Κορέας  Ji-Yeong Seo και την αθλήτρια  της Γερμανίας Stefanie Grunauer .

Στην κατηγορία παίδων -65kg,  ο αθλητής του Ιράν Μοχάμαντ Khani νίκησε τον αθλητή της Ρωσίας, Στανισλάβ Μέλνικ 18-11 για το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής του Καζακστάν Dulat Sikhymov και του Μεξικού Luis Manuel Flores Avendano μοιράστηκαν  το χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία.

Στην κατηγορία παίδων + 65kg τελικό αγώνα, ο αθλητής του Ιράν Nima Mehrali χρειάστηκε ένα τέταρτο γύρο χρυσό σημείο για το χρυσό μετάλλιο εναντίον του αθλητή της  Κορέας Min-HYEOK Kim. Το χάλκινο πήγε στη Λευκορωσία , στον αθλητή  Ντζμίτρι Malinouski και στον αθλητή του Ουζμπεκιστάν Islomjon Adkhamov.

Πριν από τους ημιτελικούς αγώνες, υπήρχε μια τελετή έναρξης του πρωταθλήματος στο χώρο. Κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης, υπήρχε μια παράσταση 20 λεπτών από την ομάδα επίδειξης WTF Taekwondo, καθώς και μια παράσταση από Κ-Pop ομάδα κοριτσιών EXID.