25/04/2024

20 μετάλλια η MICHALAKOPOULOS team

20 μετάλλια κατέκτησε η MICHALAKOPOULOS TEAM του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ (14 ΧΡΥΣΑ-4 ΑΡΓΥΡΑ-2 ΧΑΛΚΙΝΑ), στο Πρωτάθλημα Νέων Ελπίδων TAE KWON DO Νοτίου Ελλάδος που διεξήχθη στις 10-11-5-2014 στο κλειστό στάδιο Κερατσινίου, πραγματοποιώντας ακόμα μια σαρωτική εμφάνιση….

Ο Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ συμμετέχοντας με 16 αθλητές κατέκτησε 20 μετάλλια και τις δυο ημέρες συνολικά τόσο στα ατομικά όσο και στα ομαδικά αγωνίσματα, εκ των οποίων μάλλιστα τα 14 ήταν Χρυσά.

Στην ομάδα του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ συμμετείχαν και αρκετοί άπειροι αθλητές ή και αθλητές που αγωνίζονταν για πρώτη φορά έχοντας παρ’ όλα αυτά εντυπωσιακή απόδοση.

Αξιοσημείωτο είναι ότι αρκετοί αθλητές του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ αγωνιστήκαν απέναντι σε μεγαλύτερες ζώνες και πολύ εμπειρότερους αντιπάλους κερδίζοντας τους. Σε κάποιες κατηγορίες μάλιστα στο βάθρο ανέβηκαν περισσότεροι του ενός αθλητές του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η κατηγορία των εφήβων όπου ο αθλητής του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ Ανδρεαδάκης Εφραίμ με κόκκινη ζώνη κέρδισε τον αθλητή του Α.Σ. Λεωνιδίου Κωνσταντά Τ. με Mαύρη Zώνη 1 DAN,  στον ένα ημιτελικό της κατηγορίας. Στον άλλο ημιτελικό ο αθλητής του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ Ταμπαθάνης Κωνσταντίνος με μισή μπλε ζώνη κέρδισε τον αθλητή του Α.Σ. Λεωνιδίου Γολέλο Ι. με Mαύρη Zώνη 1 DAN. Έτσι οι δυο αθλητές του Α.Γ.Σ. ΑΜΙΛΛΑ έχοντας κερδίσει όλους τους άλλους αθλητές των άλλων συλλόγων της κατηγορίας έπαιξαν μεταξύ τους τον τελικό (εξ΄ου και η φώτο).

Αναλυτικότερα όσον αφορά τα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές που διακρίθηκαν είναι οι εξής: