19/04/2024

Συνέχεια στις επιτυχίες για Α.Σ Θησέα Αιτ/Νιας και εκτός συνόρων

Στο G1 Διεθνές πρωτάθλημα στην Σόφια συμμετείχε ο Α.Σ Θησέα Αιτ/Νιας όπου κατέκτησε 2 χάλκινα μετάλλια με τους Καλλιφωνη Χριστόφορο στους άνδρες και Μπιτσικωκου Δήμητρα στις νεάνιδες .Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ο Καλλιφωνης για τρίτο συνεχόμενο G1 πρωτάθλημα όπου είναι βαθμολογούμενο για την Ολυμπιάδα του 2020 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο μετά από 2 νίκες και μια ήταν όπου ήταν και το μοναδικό μετάλλιο που κατέκτησε η Ελλάδα στους άνδρες στην κατηγορία των -87 κιλά. Το δεύτερο χάλκινο κατέκτησε η Μπιτσικωκου Δήμητρα όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στις νεανίδες και κατάφερε μετά από δύο νίκες και μια ήττα να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στα -52 κιλά .

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η αθλήτρια του συλλόγου Μεσυνδιανου Ρέα όπου στον πρώτο αγώνα κέρδισε την πρωταθλήτρια Αυστραλίας και στον δεύτερο ηττήθηκε από το νούμερο 1 στον κόσμο χάνοντας το μετάλλιο στην πρώτη της συμμετοχής στις γυναίκες .

Συγχαρητήρια και στους άλλους αθλητές που αγωνίστηκαν και δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάποιο μετάλλιο Τσιγκα Μαριτινα -Φλωροσκουφης Παναγιώτης και Δημητρακοπουλος Θανάσης.  Το ΔΣ του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές αλλά και τον προπονητή του συλλόγου Κακαρελη Νικο για τις εξαιρετικές τους διακρίσεις».