09/12/2019

Τα αποτελέσματα του πανελληνίου πρωταθλήματος Ταεκβοντο της ELOT

Δυνατές μάχες στο Ταεκβοντο

  • Η επιλογή των πρωταθλητών στον εξοπλισμό μαχητικών αθλημάτων

Ο Αίαντας Αγ. Δημητρίου πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων-Κορυφή για Παππά, Μαρεντάκη και Ρεπούλια. Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ο Αίαντας Αγίου Δημητρίου πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων που διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Το διήμερο της διοργάνωσης κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο, που τον έφερε στην κορυφή της διοργάνωσης, με τον ΑΣ Περιστερίου (2-1-0) και το Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις (2-0-1) να καταλαμβάνουν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Οι Ραφαέλ Παππάς (Αττική Δύναμη, -57κ.) και Στυλιανή Μαρεντάκη (ΑΣ Περιστερίου, -47κ.), λίγους μήνες μετά στη στέψη τους σε πρωταθλητές Ευρώπης, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Η «ασημένια» πρωταθλήτρια Ευρώπης Αθανασία Ρεπούλια (ΑΣ Δάφνης), κατέκτησε την κορυφή της κατηγορίας των -51 κιλών στη διοργάνωση του ΣΕΦ, ενώ τρίτη στα -55 κιλά, ήταν η «ασημένια» στο Ευρωπαϊκό, Αλίκη Καραμάργιου. Ακόμη ο Θεοφάνης Χουσείν Λάλας (Άτλαντας Περιστερίου), όπως στο Ευρωπαϊκό, έτσι και στο πανελλήνιο, κατέκτησε την δεύτερη θέση της κατηγορίας των +65 κιλών.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΠΑΙΔΕΣ
-41 κιλά: 1. Ιωάννης Ντόμπρος (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Αναστάσιος Κανάκης (Νέα Δύναμη Γέρακα), 3. Φραντζέσκος Δεμενόπουλος (Κουμγκάν), 3. Γεώργιος Κεχαγιάς (Τιτάνες Περιστερίου)
-49 κιλά: 1. Μπέλος Παναγιώτης Πολίμος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Μιχαήλ Χαρίτος (Ταεκβοντό Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Βασίλειος Νικόλαος Διαμαντής (Νίκαιας Αλαίσκας), 3. Νίκος Νικολάου (Δαναός Ωραιοκάστρου)
-53 κιλά: 1. Ιωάννης Κόκκινος (Αστέρας Λουτρακίου), 2. Απόστολος Πανταζής (Αστέρας Λουτρακίου), 3. Χρήστος Σακελλαρίου (Κιονγκ Χι), 3. Νικόλαος Βορδονάκης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-57 κιλά: 1. Ραφαέλ Παππάς (Αττική Δύναμη), 2. Απόστολος Μπακάτσης (ΑΓΣ Τρίκαλα), 3. Ευριπίδης Βουργανάς (ΑΣ Λάρισας), 3. Ιωάννης Γκόγκος (Αρχαία Ολυμπία)
-61 κιλά: 1. Μάριος Διονύσιος Λιάτος (ΑΣ Περιστερίου), 2. Ηλίας Χουρίδης (Χουαράνγκ Μαχητές), 3. Ιωάννης Τσιλίρης (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Αντώνιος Γκουντής (Δαναός Ωραιοκάστρου)
-65 κιλά: 1. Μιχαήλ Βαϊλεζούδης (ΑΚ Ορεστιάδας), 2. Αναστάσιος Γεώργιος Ζουγρής (Ταεκβοντό Κερατσινίου), 3. Ερμής Αλεξιάδης (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Ιωάννης Μπάκας (ΑΓΣ Κορυδαλλού)
-33 κιλά: 1. Δημήτριος Ταξιάρχης Μαλογιάννης (Φίλιππος Γιαννιτσών), 2. Πέτρος Δώκος (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Σπυρίδων Μιχαήλ Δερμάνης (Άτρωτος Καματερού), 3. Ορφέας Πάντος (Γεόν Σαν Ιωαννίνων)
-37 κιλά: 1. Αλέξανδρος Μπαρκόφ (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 2. Κωνσταντίνος Κίτσιος (Δίας Ιωαννίνων), 3. Ιωάννης Κατσώτης (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Ελευθέριος Τσόμπος (Νέα Δύναμη Γέρακα)
-45 κιλά: 1. Αντώνιος Μαϊδώνης (ΑΣ Καισαριανής), 2. Ιωάννης-Άρης Καμαγιάννης (Δίας Ιωαννίνων), 3. Άγγελος Αθανασόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 3. Χαράλαμπος Σηφάκης (ΑΣ Αντίμαχος)
+65 κιλά: 1. Τιμολέων Μαυράκης (Μάνδρας), 2. Θεοφάνης Χουσείν Λάλας (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Άνθιμος Μαγείρου (Παρμενίων Αλεξανδρούπολης), 3. Φώτης Τσιαμούρας (Αττική Δύναμη Σεπολίων)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
-29 κιλά: 1. Γεωργία Τζέλλου Σαββίδου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
-33 κιλά: 1. Μελίνα Γεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ιλαέιρα-Ευαγγελία Αντωνοπούλου (Προμηθέας Μοσχάτου), 3. Ειρήνη Ζαφειροπούλου (Αρίων Πάτρας), 3. Χριστίνα Αβδουλα (ΑΣ Αμπελώνος Ευ Ζην)
-37 κιλά: 1. Ελευθερία Μαρία Σταμπουλίδου (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 2. Μελίνα Καρύδη (Αρίων 2005), 3. Κωνσταντίνα Παπατριανταφύλλου (ΑΣ Λάρισας), 3. Βασιλική Μπεκούλη (ΑΜΣ Πυγμή Παναιτωλίου)
-47 κιλά: 1. Στυλιανή Μαρεντάκη (ΑΣ Περιστερίου), 2. Χαρίκλεια Σαργαντάνη (ΑΣ Περιστερίου), 3. Σταματία Πελτέκη (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησις), 3. Αντωνία Γωγοσοπούλου (ερσέας Θεσσαλονίκης)
-51 κιλά: 1. Αθανασία Ρεπούλια (ΑΣ Δάφνης), 2. Μαρία Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 3. Μαριτίνη Αγγελοπούλου (Fight Club Πάτρας), 3. Μαρία Κακαλέτρη (ΑΣ Βύρωνα)
-55 κιλά: 1. Κωνσταντίνα Πολυχρόνη (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης 2004), 2. Παρασκευή Ωραία Λάλλου (Πήγασος Αναλήψεως), 3. Αλίκη Καραμάργιου (ΑΣ Δάφνης), 3. Κατερίνα Ζαφειριάδη (ΑΚ Ορεστιάδας),
-59 κιλά: 1. Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Ιωάννα Συράκου (Ορέστης Βασίλης Ξάνθης 2004), 3. Αγγελική Ευδοκία Αλεξανδροπούλου (ΤKD Αγρίνιο), 3. Ειρήνη Παναγοπούλου (Δύναμη Πατρών)
+59 κιλά: 1. Άρτεμις Μανωλαράκη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 2. Γεωργία Τσανάκα (Εθνικός 95), 3. Χριστίνα Γκέντζου (ΑΣ Νεαπόλεως), 3. Ελένη Παναγιώτα Μαρώση (ΓΑΣ Μεσσήνης)
-41 κιλά: 1. Δήμητρα Συνοδινού (Δύναμη Πατρών), 2. Ελένη Παπάζογλου (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 3. Στεφανία Ιζντρα (Πολυδάμας Τριανδρίας), 3. Γεωργία Πατραμάνη (Τιτάνες Αμπελοκήπων)
-44 κιλά: 1. Αγγελική Γεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Μιχαηλία Τριανταφυλλίδου (ΑΣ Μακεδόνες), 3. Ελένη Ντούφα (ΑΣ Σπάρτακος), 3. Ηλιάνα Μπακάλη (ΑΣ Λάρισας)».