19/09/2021

Ταλίν 2021 (3η ημέρα) : Ασημένιος ο Δημήτρης Πέτσας, τρίτος ο Άρης Ψαρρός στο Ευρωπαϊκό παίδων

Μετάλλια για την Εθνική ομάδα την τρίτη μέρα των αγώνων

Με την καλύτερη συγκομιδή μεταλλίων σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων, «φλερτάρει» το ελληνικό ταεκβοντό στο Ταλίν. Aναλυτικά η ανακοίνωση:

«Με τα δύο χάλκινα που κατέκτησε σήμερα, έφτασε ήδη τα πέντε και χρειάζεται ακόμη δύο αύριο (27/8), τελευταία ημέρα των αγώνων, για να καταρρίψει το σχετικό ρεκόρ που κρατάει από το 2019 αλλά και το 2017 (από 6).Κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας, ο Δημήτρης Πέτσας στην κατηγορία των -61 κιλών, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, την ίδια στιγμή που ο Άρης Ψαρρός, στα -51 κιλά ήταν τρίτος.

Πλέον η Ελλάδα μετράει επτά μετάλλια και συγκεκριμένα ένα χρυσό, τρία ασημένια και ισάριθμα χάλκινα, στις τρεις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (νέων ανδρών/νέων γυναικών, παίδων/κορασίδων, kids) που γίνονται παράλληλα στην εσθονική πρωτεύουσα.

Ο Πέτσας έφτασε μέχρι τον τελικό των -61 κιλών, με τρεις σερί νίκες, όπου εκεί γνώρισε την ήττα από τον Ρώσο Λαμόνοφ μένοντας δεύτερος, όπως είχε συμβεί και χθες με τους Φώτη Μπαϊραμίδη και Ελένη Ψαρόγιαννη στα +65 και -29 κιλά αντίστοιχα. Ο Ψαρός, αφού χρειάστηκε να ξεπεράσει τον «σκόπελο» του Σέρβου Σμίλιανγιτς που κρίθηκε στα… σημεία (προημιτελικά), πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα -41 κιλά.

Επίσης από ελληνικής πλευράς, την 5η θέση κατέλαβαν οι Δέσποινα Ναλμπάντη (-37 κιλά κορασίδων) και Ίρις Βασιλική Παγάνη (-55κ. κορασίδων)».

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων:

ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ/ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

-63 κιλά

Γύρος 16

Κωνσταντίνος Μπεκούλης-Ντζιούμπα (Ουκρανία) 10-23

Ραφαέλ Παππά-Αλίεφ (Ρωσία) 3-24

Γύρος 32

Κωνσταντίνος Μπεκούλης-Νίτμετς (Εσθονία) 36-4

Ραφαέλ Παππά-Τοφτ (Δανία) 30-7

Γύρος 64

Νικόλαος Δάφνης-Εξπόσιτο (Ισπανία) 16-34

-87 κιλά

Γύρος 32

Βασίλειος Θολιώτης-Πριζνίκοφ (Ρωσία) 13-14

-49 κιλά

Γύρος 16

Αικατερίνη Στεφάνου-Φαϊζούλινα (Ρωσία) 2-23

Γύρος 32

Αικατερίνη Στεφάνου-Χαραλάμπους (Κύπρος) 16-10

-67 κιλά

Γύρος 32

Ευαγγελία Παπαστεργιανού-Αρσλάν (Τουρκία) 7-17

ΠΑΙΔΩΝ/ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

-41 κιλά

Ημιτελικά

Νικόλαος Αριστείδης Ψαρρός-Καντεμίρ (Ρωσία) 0-20

Προημιτελικά

Νικόλαος Αριστείδης Ψαρρός-Σμίλιανγιτς (Σερβία) 0-0 GS, υπεροχή Ψαρρός (6-6)

Γύρος 16

Νικόλαος Αριστείδης Ψαρρός-Σιροτένκο (Ουκρανία) 6-4

-49 κιλά

Γύρος 16

Πέτρος Δόκος-Μιρζόγιεφ (Ουκρανία) 20-28

-61 κιλά

Τελικός

Δημήτριος Πέτσας-Λαμόνοφ (Ρωσία) 1-21

Ημιτελικά

Δημήτριος Πέτσας-Μπάουερ (Σερβία) 13-1

Προημιτελικά

Δημήτριος Πέτσας-Ζαντκόφσκι (Πολωνία) 28-22

Γύρος 16

Ανδρέας Γιαννόπουλος-Λαμόνοφ (Ρωσία) 8-23

Δημήτριος Πέτσας-Λούντμπεργκ (Σουηδία) 17-15

-55 κιλά

Προημιτελικά

Ίρις Βασιλική Παγάνη-Παβλένκο (Ουκρανία) 0-21

Γύρος 16

Ίρις Βασιλική Παγάνη-Μπουλιούμπασιτς (Αυστρία) 13-4

-37 κιλά

Προημιτελικά

Δέσποινα Ναλμπάντη-Φερνάντες (Ισπανία) 14-25

Γύρος 16

Δέσποινα Ναλμπάντη-Ρόμελ (Γερμανία) 29-17

-44 κιλά

Γύρος 16

Γεωργία Χριστίνα Αϊδονίδου-Ρανκόφ (Σερβία) 10-21

Το Γραφείο Τύπου της ΕΛΟΤ