13/04/2024

Η Ελλάδα με 128 αθλητές και αθλήτριες στο Ιεσόλο

Η Εθνική μας ομάδα αναχώρησε για την Ιταλία

Με 128 αθλητές και αθλήτριες αναχώρησε χθες (Τρίτη 18/04) για το Ιεσόλο της Ιταλίας, η Εθνική μας Ομάδα Ταε Κβον Ντό ITF Ανδρών – Γυναικών, Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών, Εφήβων – Νεανίδων & Βετεράνων, εκεί όπου θα διεξαχθεί το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwo-Do ITF, από σήμερα έως και την προσεχή Δευτέρα (24/04).   

Η συγκεκριμένη αποστολή είναι μια από τις πιο πολυπληθείς αποστολές με την οποία θα λάβει μέρος η Ελλάδα σε διεθνή διοργάνωση του αθλήματος.

Το ΔΣ της Αθλητικής Ομοσπονδίας Taekwod-Do Ελλάδoς (Α.Ο.Τ.Ε) εκφράζει την ικανοποίηση του για το υψηλό επίπεδο των αθλητών, θυμίζοντας ότι η Εθνική μας ομάδα ταε κβον ντό ITF είχε κατακτήσει την 1η θέση στο Πανευρωπαϊκό του 2022, που είχε διεξαχθεί στο Πόρεκ της Κροατίας και σημειώνοντας ότι: «Η Εθνική μας είναι έτοιμη ν’ αγωνιστεί μετά από προετοιμασία μηνών με ευγενή άμιλλα σύμφωνα με την φιλοσοφία και τις αρχές του αθλήματος και να κατακτήσει μια θέση ψηλά στην Γενική κατάταξη, με πολλά μετάλλια».

Αναλυτικά η σύνθεση της Εθνικής μας ομάδας ταε κβον ντό ITF που βρίσκεται ήδη στην Ιταλία και σε παρένθεση τα αγωνίσματά τους:

Άνδρες Α’ Ομάδα

  • Χατζηγεωργίου Πασχάλης (-52κ. & Αυτοάμυνες) ● Μαχαιρίδης Ιωάννης (-58κ.) ● Μπάντης Αχιλλέας (-64κ.) ● Καρβούνης Τριαντάφυλλος (-71κ. & 3 Νταν) ● Γαλάνης Εμμανουήλ (-78κ.) ● Σιδηρόπουλος Αθηνογένης (-85κ.) ● Νασιούδης Αχιλλέας (-92κ.) ● Μπέγκα Ιλίρ (+92κ.) ● Μαρίνης Στυλιανός (1 Νταν) ● Νετκίδης Κωνσταντίνος (2 Νταν) ● Κοκκάλας Παναγιώτης (4 Νταν) ● Χούφτας Νικόλαος (Ειδικές Τεχνικές) ● Τερσενίδης Ιωάννης (Δοκιμές Δύναμης) ● Φωτιάδης Γεώργιος (Αυτοάμυνες) ● Βλαστόπουλος Παναγιώτης (Αυτοάμυνες) ● Παπαδόπουλος Σάββας (Αυτοάμυνες)

 

Γυναίκες Α’ Ομάδα

  • Ράμμου Χριστίνα (-47κ.) ● Κατοστάρα Φωτεινή (-52κ. & 3 Νταν) ● Βασιλεία Αγγελική (-57κ.) ● Μαρούλη Ελένη (-62κ.) ● Στεφανίδου Μαριάνθη (-67κ.) ● Χριστοφή Ελπίδα (-72κ.) ● Καμτσόγου Κωνσταντίνα (-77κ.) ● Τσελέκογλου Παρασκευή (+77κ.) ● Λίβα Βασιλική (1 Νταν) ● Κυριαζή Μυρτώ (2 Νταν) ● Τσαταλμπασίδου Ελένη (4 Νταν) ● Κηπουρού Άννα-Μαρία (Ειδικές Τεχνικές) ● Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάνα (Δοκιμές Δύναμης) ● Ασβεστοπούλου Αναστασία (Αυτοάμυνες)

 

Νέοι Άνδρες Α’ Ομάδα

  • Τιλσιζόγλου Παναγιώτης (-51κ.) ● Καραγκιόζης Ιωάννης (-57κ.) ● Μπάιρας Γεώργιος (-63κ.) ● Κασαγιάννης Μιχαήλ-Ελευθέριος (-69κ.) ● Τεληγιαννίδης Πρωτόκλητος (-75κ.) ● Ουζούνης Σωκράτης (+75κ.) ● Αρχίπωβ Μιχαήλ (1 Νταν) ● Βέτσικας Δημήτριος (2 Νταν & Αυτοάμυνες) ● Ορφανίδης Στυλιανός (3 Νταν) ● Θεοχαρίδης Άγγελος (Ειδικές Τεχνικές) ● Δρομπουλιανούδης Κυριάκος (Αυτοάμυνες) ● Τσότικας Αναστάσιος (Αυτοάμυνες) ● Χατζής Σωτήριος (Αυτοάμυνες) ● Μουσιάδης Σάββας (Αυτοάμυνες) ● Τσουρέλης Κωνσταντίνος (Αυτοάμυνα)

 

Νέες Γυναίκες Α’ Ομάδα

  • Χατζή Μπάριε (-46κ.) ● Κωνσταντινίδου Δέσποινα (-52κ.) ● Στεφανουδάκη Καλλιόπη (-58κ.) ● Παπαδιώτη Αικατερίνη (-64κ.) ● Αυγουστή Ανδρεάνα-Ειρήνη (-70κ.) ● Καλογεράκη Μαρία (+70κ.) ● Θεοδωρίδου Ελένη (1 Νταν) ● Παπαδιώτη Αικατερίνη (2 Νταν) ● Βέτσικα Στεφανία (3 Νταν & Αυτοάμυνες) ● Ανδριέλη Δήμητρα (Ειδικές Τεχνικές)

 

Έφηβοι Α’ Ομάδα

  • Σίσκος Πασχάλης-Αλέξανδρος (-45) ● Νετκίδης Σταύρος (-50κ. & 1 Νταν) ● Μπάιρας Ευάγγελος (-55κ.) ● Τούρλος Νικόλαος (-60κ.) ● Μήλιος Χρυσόστομος (-65κ.) ● Τεληγιαννίδης Γεώργιος (-70κ.) ● Τζιμούλης Γεώργιος (+70κ.) ● Ντόβας Στέφανος (2 Νταν)

 

Νεάνιδες Α’ Ομάδα

  • Καλκανίδου Σοφία-Μαρία (-40κ.) ● Ανδριέλη Δήμητρα (-45κ.) ● Καμενίδου Ανθούλα (-50κ.) ● Θεοχαρίδου Λευκοθέα (-55κ.) ● Δέδε Κωνσταντίνα (-60κ.) ● Πίνακα Ιωάννα (-65κ.) ● Σαξιώνη Κωνσταντίνα (+65κ.) ● Ορφανίδου Αγγελική-Βικτωρία (1 Νταν) ● Αβραμίδου Νεφέλη (2 Νταν)

 

Άνδρες Β’ Ομάδα

  • Τζεκάκης Αντώνιος (-58κ. & 1 Νταν) ● Παμπόρης Κωνσταντίνος (-64κ.) ● Γραμματικάκης Αντώνιος (-71κ. & 4 Νταν) ● Μαχαιρίδης Θεόδωρος (-78κ.) ● Κοντογεώργης Χαράλαμπος (-85κ.) ● Κιρτατζής Ηρακλής (-92κ.) ● Παππάς Στέφανος (+92κ.) ● Ντάκουλας Γεώργιος (2 Νταν) ● Τζανίδης Ανδρέας (3 Νταν) ● Βαλλιάνος Σωκράτης (Ειδικές Τεχνικές) ● Παπαθεοδώρου Νικόλαος (Δοκιμές Δύναμης)

 

Γυναίκες Β’ Ομάδα

  • Μάστορη Ελένη-Ανθία (-47κ. & 3 Νταν) ● Μήτσου Άννα-Ασπασία (-52κ.) ● Χαλκίδου Μαρία (-57κ.) ● Παϊσανίδου Νικολέττα (-62κ.) ● Καλκίτσα Ελισσάβετ (-67κ.) ● Κηπουρού Άννα-Μαρία (-77κ.) ● Τακίδου Ελευθερία (1 Νταν) ● Βενέτη Άννα-Μαρία (2 Νταν) ● Καρύδη Λίνα-Χριστίνα (4 Νταν) ● Φραγκιαδάκη Μαρία (Ειδικές Τεχνικές) ● Μαλλίγκου Φρειδερίκη (Δοκιμές Δύναμης)

 

Νέοι Άνδρες Β’ Ομάδα

  • Πάρκας Αλέξανδρος (-51κ.) ● Βέτσικας Δημήτριος (-57κ.) ● Αθάνατος Κωνσταντίνος (-63κ.) ● Κοτσονούρης-Κοκκίνης Γεώργιος (-69κ. & 1 Νταν) ● Μπουμάκης Αντώνιος (+75κ. & Ειδικές Τεχνικές) ● Τανατζής Νικόλαος (2 Νταν) ● Γκέκα Γκέραλντ (3 Νταν)

 

Νέες Γυναίκες Β’ Ομάδα

  • Πετούση Μαρίνα (-46κ.) ● Λειβαδιώτου Παρασκευή (-58κ. & Ειδικές Τεχνικές) ● Αμπατζίδου Ιωάννα (-64κ.) ● Νικολαΐδου Ιωάννα (-70κ.) ● Παππά Καστανία (+70κ.) ● Καλογιάννη Κωνσταντήλια (1 Νταν) ● Δαμιανάκη Χαρίκλεια-Ραφαέλα (2 Νταν)

 

Έφηβοι Β’ Ομάδα

  • Κούρτης Γεώργιος (-45κ.) ● Μερίτσης Βασίλειος-Μιχαήλ (-50κ.) ● Κλώντζας Ιωάννης (-55κ. & 2 Νταν) ● Χατζηϊωαννίδης Αναστάσιος (-60κ.) ● Κολοβός Νικόλαος (-65κ.) ● Κράββας Αθανάσιος (-70κ.) ● Λουκοβίτης Ιωάννης (+70κ.) ● Τσινίδης Νικόλαος (1 Νταν)

 

Νεάνιδες Β’ Ομάδα

  • Δίπλαρη Αναστασία (-40κ.) ● Χαλδούπη Θεοδώρα (-45κ.) ● Σαμαρά Μαρία (-50κ.) ● Τσαπάρα Αθηνά (-55κ.) ● Λιόντου Ειρήνη-Λυδία (-60κ.) ● Αβραμίδου Νεφέλη (-65κ.) ● Καντζαλίδου Αθηνά (+65κ.) ● Πίνακα Ιωάννα (1 Νταν) ● Δημητριάδου Παρθένα (2 Νταν)

 

Βετεράνοι

  • Βουρνάζος Νεκτάριος (Silver +94κ. & Τουλ 5 Νταν & Δοκιμές Δύναμης) ● Κωνσταντινίδης Κυριάκος (Silver -80κ.) ● Σιδηρόπουλος Πέτρος (Silver -90κ. & Τουλ 6 Νταν & Δοκιμές Δύναμης) ● Παρωτίδης Ηλίας (Gold -73κ.) ● Φωτιάδης Χρήστος (124) ● Δημητριάδης Παναγιώτης (Gold -73κ. & Τουλ 6 Νταν) ● Μαυρομμάτη Ελένη (Τουλ 6 Νταν)

 

Οι προπονητές των Εθνικών ομάδων που βρίσκονται στην Ιταλία είναι συνολικά 12, οι Νικόλαος Λεούσης, Αναστάσιος Ορφανίδης, Θεόδωρος Δημητρακάκης, Χαράλαμπος Νικολαΐδης, Φώτιος Φωτιάδης, Σάββας Μπαχτζεβάνογλου, Πέτρος Πλασκοβίτης, Αναστασία Ντόβα, Χρήστος Ντόβας, Ιωάννης Ουζούνης, Ανδρέας Τάρας και Παναγιώτης Μάσκας.     

Αρχηγός της αποστολής είναι ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Μιχαήλ Ζωγράφος, συνοδοί ο Αναστάσιος Βαλασιάδης (Πρόεδρος Τεχνικής Επιτροπής), Παρασκευή Βασιλειάδου (Γενική Γραμματέας), Στέφανος Ντόβας (Ειδικός Σύμβουλος για τεχνικά θέματα) και αρχηγοί των ομάδων οι Δημήτριος Καγιαμπίνης, Λάζαρος Παπαγερίδης και Ιωάννης Αναστασίου.

Φυσιοθεραπευτής της αποστολής είναι ο Γιασεμής Γκιουζέλης και σ’ αυτήν μετέχουν και 6 διαιτητές που είναι οι Γεώργιος Παπαδιώτης, Δημήτριος Κατηρτσίδης, Στυλιανός Κανάκης, Ευθύμιος Βέτσικας, Βάγια Χαραλαμπίδου και Δήμητρα Τογανίδου.

Ο Πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής της Α.Ο.Τ.Ε. Αναστάσιος Βαλασιάδης και ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Μιχαήλ Ζωγράφος θα παρευρεθούν και στο EITF Κογκρέσο.

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ