25/02/2024

Η Ελλάδα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης

47 χρυσά, 30 ασημένια και 39 χάλκινα η τελική συγκομιδή μεταλλίων.

Η Εθνική μας ομάδα ταε κβον ντό ITF, ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2023 που ολοκληρώθηκε στο Ιεσόλο της Ιταλίας. Η Ελλάδα βρέθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην κορυφή της Ευρώπης !!!, κατακτώντας 47 χρυσά, 30 ασημένια και 39 χάλκινα μετάλλια.

Η Ελλάδα κατέκτησε με μεγάλη άνεση την πρώτη θέση αφήνοντας δεύτερη την Ουκρανία με 30 χρυσά, 33 αργυρά, 62 χάλκινα και τρίτη την Τσεχία με 15 χρυσά, 13 αργυρά, 22 χάλκινα, στο φετινό Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων και Βετεράνων. Την πρώτη 6άδα συμπλήρωσαν οι Εθνικές ομάδας της Βουλγαρίας (14-21-33), της Αγγλίας (5-6-19) και της Κροατίας (2-3-6).

Αναλυτικά όλα τα μετάλλια που κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα στην Ιταλία:

Χρυσά Μετάλλια

 

  • Τουλ Ανδρών: Γραμματικάκης Αντώνιος (4 Νταν), Καρβούνης Τριαντάφυλλος (3 Νταν), Νετκίδης Κωνσταντίνος (2 Νταν), Μαρίνης Στυλιανός (1 Νταν)
  • Τουλ Γυναικών: Τσαταλμπασίδου Ελένη (4 Νταν), Κατοστάρα Φωτεινή (3 Νταν), Βενέτη Άννα-Μαρία (2 Νταν)
  • Τουλ Νέων Ανδρών: Τανατζής Νικόλαος (2 Νταν)
  • Τουλ Νέων Γυναικών: Βέτσικα Στεφανία (3 Νταν), Παπαδιώτη Αικατερίνη (2 Νταν)
  • Τουλ Εφήβων: Κλώντζας Ιωάννης (2 Νταν)
  • Τουλ Νεανίδων: Αβραμίδου Νεφέλη (2 Νταν)
  • Τουλ Βετεράνων: Δημητριάδης Παναγιώτης (Gold 6 Νταν), Μαυρομμάτη Ελένη (Gold 6 Νταν)

 

  • Μάχη Ανδρών: Γαλάνης Εμμανουήλ (78κ.), Καρβούνης Τριαντάφυλλος (-71κ.), Παμπόρης Κωνσταντίνος (-64κ.)
  • Μάχη Γυναικών: Καμτσόγλου Κωνσταντίνα (-77κ.), Χριστοφή Ελπίδα (-72κ.), Παϊσανίδου Νικολέττα (-62κ.), Μάστορη Ελένη-Ανθία (-47κ.)
  • Μάχη Νέων Ανδρών: Ουζούνης Σωκράτης (+75κ.), Τεληγιαννίδης Πρωτόκλητος (-75κ.), Μπάιρας Γεώργιος (-63κ.)
  • Μάχη Νέων Γυναικών: Καλογεράκη Μαρία (+70κ.), Παπαδιώτη Αικατερίνη (-64κ.), Στεφανουδάκη Καλλιόπη (-58κ.), Κωνσταντινίδου Δέσποινα (-52κ.)
  • Μάχη Εφήβων: Μήλιος Χρυσόστομος (-65κ.), Μπάιρας Ευάγγελος (-55κ.)
  • Μάχη Νεανίδων: Ανδριέλη Δήμητρα (-45κ.), Καλκανίδου Σοφία-Μαρία (-40κ.)
  • Μάχη Βετεράνων: Βουρνάζος Νεκτάριος (Silver +94κ.), Δημητριάδης Παναγιώτης ( Gold -73κ.), Φωτιάδης Χρήστος (-64κ.)

 

  • Ειδικές Τεχνικές Ανδρών: Χούφτας Νικόλαος
  • Ειδικές Τεχνικές Γυναικών: Κηπουρού Άννα-Μαρία
  • Δοκιμές Δύναμης Ανδρών: Τερσενίδης Ιωάννης
  • Δοκιμές Δύναμης Γυναικών: Βιδάλη Καλλιόπη-Ελεάννα

 

  • Ομαδικά: Τουλ Ανδρών, Ειδικές Τεχνικές Ανδρών, Δοκιμές Δύναμης Ανδρών, Αυτοάμυνες Ανδρών, Αυτοάμυνες Γυναικών, Μάχης Νέων Ανδρών, Μάχης Νέων Γυναικών, Τουλ Εφήβων, Τουλ Νεανίδων, Μάχης Εφήβων, Μάχης Νεανίδων, Μάχη Βετεράνων Silver Ανδρών

 

Αργυρά Μετάλλια

  • Τουλ Ανδρών: Κοκκάλας Παναγιώτης (4 Νταν), Ντάκουλας Γεώργιος (2 Νταν), Τζεκάκης Αντώνιος (1 Νταν)
  • Τουλ Γυναικών: Καρύδη Λίνα-Χριστίνα (4 Νταν), Λίβα Βασιλική (1 Νταν)
  • Τουλ Νέων Ανδρών: Ορφανίδης Στυλιανός (3 Νταν), Βέτσικας Δημήτριος (2 Νταν)
  • Τουλ Νεανίδων: Πίνακα Ιωάννα (1 Νταν)

 

  • Μάχη Ανδρών: Παππάς Στέφανος (+92κ.), Σιδηρόπουλος Αθηνογένης (-85κ.), Μπάντης Αχιλλέας (-64κ.), Μαχαιρίδης Ιωάννης (-58κ.), Χατζηγεωργίου Πασχάλης (-52κ.)
  • Μάχη Γυναικών: Κηπουρού Άννα-Μαρία (-77κ.), Καλκίτσα Ελισσάβετ (-67), Βασιλειά Αγγελική (-57κ.), Ράμμου Χριστίνα (-47κ.)
  • Μάχη Νέων Ανδρών: Κοτσονούρης-Κοκκίνης Γεώργιος (-69κ.), Βέτσικας Δημήτριος (-57κ.)
  • Μάχη Νέων Γυναικών: Λειβαδιώτου Παρασκευή (-58κ.)
  • Μάχη Εφήβων: Τεληγιαννίδης Γεώργιος (-70κ.)
  • Μάχη Νεανίδων: Καντζαλίδου Αθηνά (+65κ.), Πίνακα Ιωάννα (-65κ.), Δέδε Κωνσταντίνα (-60κ.)
  • Μάχη Βετεράνων: Παρωτίδης Ηλίας (Gold -73κ.)

 

  • Ειδικές Τεχνικές Νεανίδων: Ανδριέλη Δήμητρα

 

  • Ομαδικό: Ειδικές Τεχνικές Γυναικών, Τουλ Νέων Ανδρών, Τουλ Νέων Γυναικών, Αυτοάμυνες Νέων Γυναικών, Δοκιμές Δύναμης Βετεράνων Ανδρών Silver

 

Χάλκινα Μετάλλια

 

  • Τουλ Ανδρών: Τζανίδης Ανδρέας (3 Νταν)
  • Τουλ Νέων Ανδρών: Γκέκα Γκέραλντ (3 Νταν), Αρχίπωβ Μιχαήλ (1 Νταν)
  • Τουλ Νέων Γυναικών: Θεοδωρίδου Ελένη (1 Νταν)
  • Τουλ Εφήβων: Ντόβας Στέφανος (2 Νταν), Τσινίδης Νικόλαος (1 Νταν)
  • Τουλ Νεανίδων: Δημητριάδου Παρθένα (2 Νταν), Ορφανίδου Αγγελική-Βικτωρία (1 Νταν)
  • Τουλ Βετεράνων: Σιδηρόπουλος Πέτρος (Silver 6 Νταν), Βουρνάζος Νεκτάριος (Silver 5 Νταν)

 

  • Μάχη Ανδρών: Μπέγκα Ιλίρ (+92κ.), Νασιούδης Αχιλλέας (-92κ.), Κοντογεώργης Χαράλαμπος (-85κ.), Μαχαιρίδης Θεόδωρος (-78κ.), Τζεκάκης Αντώνιος (-58κ.)
  • Μάχη Γυναικών: Στεφανουδάκη Μαριάνθη (-67κ.), Μαρούλη Ελένη (-62κ.), Χαλκίδου Μαρία (-57κ.)
  • Μάχη Νέων Ανδρών: Μπουμάκης Αντώνιος (+75κ.), Κασαγιάννης Μιχαήλ-Ελευθέριος (-69κ.), Αθάνατος Κωνσταντίνος (-63κ.), Καραγκιόζης Ιωάννης (-57κ.)
  • Μάχη Νέων Γυναικών: Παππά Καστανία (+70κ.), Αυγουστή Ανδρεάνα-Ειρήνη (-70κ.), Πετούση Μαρίνα (-46κ.)
  • Μάχη Εφήβων: Τζιμούλης Γεώργιος (+70κ.), Σίσκος Πασχάλης-Αλέξανδρος (-45κ.)
  • Μάχη Νεανίδων: Λιόντου Ειρήνη-Λυδία (-60κ.), Θεοχαρίδου Λευκοθέα (-55κ.), Σαμαρά Μαρία (-50κ.), Δίπλαρη Αναστασία (-40κ.)
  • Μάχη Βετεράνων: Σιδηρόπουλος Πέτρος (-94κ.)

 

  • Ειδικές Τεχνικές Ανδρών: Βαλλιάνος Σωκράτης
  • Ειδικές Τεχνικές Νέων Ανδρών: Θεοχαρίδης Άγγελος
  • Ειδικές Τεχνικές Νέων Γυναικών: Λειβαδιώτου Παρασκευή

 

  • Ομαδικό: Μάχης Ανδρών, Μάχης Γυναικών, Δοκιμές Δύναμης Γυναικών, Αυτοάμυνες Νέων Ανδρών