26/09/2021

Sonnen vs Rua σήμερα το βράδυ!

Η μεγαλύτερη ΜΜΑ διοργάνωση στον κόσμο κάνει το ντεμπούτο της σήμερα το βράδυ (ξημερώματα σε ώρα Ελλάδας) στο νέο μεγάλο αθλητικό κανάλι Fox Sports 1 με μία κάρτα χωρίς το τεράστιο main event αλλά ισορροπημένο από την αρχή ως το τέλος της.

Όπως πάντα τα prelims θα ξεκινήσουν κατά τις 12 στο προφίλ του UFC στο Facebook ενώ η main card θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά στις 3 τα ξημερώματα στο sport24.gr

Στην κορυφή της ο Chael Sonnen παίζει την τελευταία μάχη του πριν επιστρέψει στην middleweight κατηγορία ενάντια στον πρώην πρωταθλητή Shogun Rua. Ο Αμερικάνος δεν έχει τύχη στην όρθια μάχη και θα προσπαθήσει να ελέγξχει το παιχνίδι με την πολύ καλή πάλη του και με δεδομένη την αδυναμία του Rua στα takedowns ίσως να τα καταφέρει. Βέβαια έχει και ο ίδιος αδυναμία στις υποταγές και μπορεί ο Shogun να μην τις προτιμάει αλλά σίγουρα είναι και εκεί επικίνδυνος.

Λίγο πιο πριν ένας ήσυχος αλλά συγκεντρωμένος Alistair Overeem παίζει ίσως το τελευταίο του χαρτί για να αποδείξει ότι ανήκει στην κορυφή της κατηγορίας απέναντι στον υποτιμημένο Travis Browne που και μπορεί και θέλει να παίξει ξύλο μαζί του.

Στα prelims ο Ιρλανδός Conor Mcgregor κάνει την 2η εμφάνισή του στο UFC με τόσο hype πίσω του που μόνο ο Brock Lesnar συγκρίνεται μαζί του στην δεύτερη μάχη του πριν κάποια χρόνια.  Μετά την εντυπωσιακή του νίκη επί του Brimmage ο Mcgregor συγκρούεται με τον σκληρό και έμπειρο Holloway που δεν έχει καμία διάθεση να δώσει και άλλο αέρα.

Επίσης, ξεχωρίζει η μάχη του πάντα εντυπωσιακού Joe Lauzon με τον ανερχόμενο Michael Johnson, η επιστροφή του διακριθέντα στο TUF, Uriah Hall αλλά και ο Matt Brown που με σερί 5-0 θέλει να αποδείξει ότι έχει επιστρέψει στην κορυφή για τα καλά.

Δείτε όλο το πρόγραμμα:

Chael Sonnen (Η.Π.Α.) vs Mauricio Rua (Βραζιλία)
Travis Browne (Η.Π.Α.) vs Alistair Overeem (Ολλανδία)
Urijah Faber (Η.Π.Α.) vs Yuri Alcantara (Βραζιλία)
Matt Brown (Η.Π.Α.) vs Mike Pyle (Η.Π.Α.)
John Howard (Η.Π.Α.) vs Uriah Hall (Τζαμάικα/Η.Π.Α.)
Joe Lauzon (Η.Π.Α.) vs Michael Johnson (Η.Π.Α.)
Michael McDonald (Η.Π.Α.) vs Brad Pickett (Βρετανία)
Max Holloway (Η.Π.Α.) vs Conor McGregor (Ιρλανδία)
Mike Brown (Η.Π.Α.) vs Steven Siller (Η.Π.Α.)
Daniel Pineda (Η.Π.Α.) vs Diego Brandao (Βραζιλία)
Cole Miller (Η.Π.Α.) vs Manny Gamburyan (Αρμενία)
Ovince St. Preux (Η.Π.Α.) vs Cody Donovan (Η.Π.Α.)
Ramsey Nijem (Η.Π.Α.) vs James Vick (Η.Π.Α.)