29/03/2024

Zarmakoupis Team: Επιτυχιών συνέχεια για την Ζαρμακούπη!

Ανακοίνωση εξέδωσε ο Α.Σ Ευρυτανίας του Zarmakoupis Team όσον αφορά τη νέα επιτυχία της πρωταθλήτριας κόσμου, Σεμέλης Ζαρμακούπη.

Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Το ασημένιο μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες kick boxing κατέκτησε το Σάββατο, η 15χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κόσμου Σεμέλη Ζαρμακούπη.

Μετά την 1η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε πέρυσι στο Δουβλίνο φέτος κατέκτησε την 2η θέση στο Πανευρωπαϊκό στα Σκόπια.

Η Σεμέλη Ζαρμακούπη  που μετέχει στην κατηγορία kick light – 46 κιλά – ξεκίνησε από την 16άδα νικώντας την πρωταθλήτρια από την Ρωσία Νο 2 στον κόσμο.Πέρασε στην οχτάδα και νίκησε την πρωταθλήτρια από την Ουγγαρία.

Στη συνέχεια Πέρασε στην τετράδα και έπαιξε τον ημιτελικό κόντρα στην πρωταθλήτρια από την Πολωνία την οποία νίκησε και κατοχύρωσε το ασημένιο μετάλλιο Το Σάββατο η 15χρονη πρωταθλήτρια από το Καρπενήσι αν και είχε έναν μεγάλο τραυματισμό διαστρέμματος κατάφερε να αγωνιστεί αλλά έχασε για λίγο στα σημεία στον τελικό  από την πρωταθλήτρια της  Αυστρίας Νο 1 στον κοσμο στο LC και κατέκτησε την 2η θέση.

Στην Σεμέλη στην αλλη κατηγορία light contact ηττήθηκε από την Ιταλίδα Πρωταθλήτρια και κατέλαβε την 5η θέση. Με αυτή της την νίκη η Ζαρμακούπη Σεμέλη είναι πλέον βαθμολογικά (Ranking) No 1 στον κόσμο στην κατηγορία Kick Light στα -46 κιλά.

Μαζί με την Σεμέλη από τον Α.Σ.Τ.Κ.Ν.ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ συμμετείχαν άλλοι 6 αθλητές η ΣΤΑΙΚΟΥΡΑ ΕΙΡΗΝΗ 5η -50 LC η ΤΑΣΙΟΥΛΗ ΕΙΡΗΝΗ 5η +70 KL ΚΟΛΟΚΩΤΣΙΟΣ ΣΠΥΡΟΣ 9ος -63 LC ο ΝΤΡΙΒΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ  9ος -50 LC ο ΝΤΑΛΛΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 9ος-57 KL-LC και η  ΔΡΟΣΙΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  9η -55 LC.KL

Τους αθλητές συνόδευσαν  οι προπονητές ΖΑΡΜΑΚΟΥΠΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ και Νικος.»