28/03/2024

Fight Club Galatsi:Κακή διαιτησία-κρίση στο Κελέκης-El Brouzini

Δελτίο Τύπου Fight Club Galatsi

Στο κατάμεστο από 5.000 θεατές κλειστό του Tae Kwon Do του Π. Φάληρου το Σάββατο 17 Ιανουαρίου διεξήχθη το Iron Challenge 2015 με κεντρικό αγώνα την αναμέτρηση του Μιχάλη Ζαμπίδη με τον Τούρκο Harun Kina για την κατάκτηση της ζώνης του Superkompat. Ο πολυαναμενόμενος αγώνας του Μιχάλη Ζαμπίδη με τον Τούρκο αντίπαλο του ολοκληρώθηκε μέσα σε κλίμα έντασης με τον Ζαμπίδη να καταφέρνει το 2-0 με τον Κina (και 10-0 συνολικά απέναντι σε Τούρκους αθλητές) με νοκ άουτ στον 5ο γύρο, ενώ είχαν προηγηθεί και δυο νοκ ντάουν. Η τελική επικράτηση ήρθε χωρίς να συναντήσει ο Iron Mike ιδιαίτερη αντίσταση.

Από εκεί και πέρα το Fight Club Galatsi του ομοσπονδιακού προπονητή Γιάννη Θεοφάνους είχε απολογισμό τρεις νίκες στις πέντε συμμετοχές. Ο σύλλογος του Γαλατσίου αποτέλεσε την μεγαλύτερη εμφάνιση ομάδας από άποψη συμμετοχών στη διοργάνωση. Στα main events στην κατηγορία των 73 kg o Νίκος Γκίκας πήρε τη νίκη με ομόφωνη απόφαση από τον Γιώργο Γκροπάι (Νικήτογλου) ενώ στα 65 kg ο Σωκράτης Κερπάτσι επικράτησε του Usman Mohammad (Χατζή) με ΤΚΟ στο 2ο γύρο. Ο Νίκος Κελέκης στο main event της βραδιάς στην κατηγορία των 81 Kg, αγωνίστηκε με τον Ismail El Brouzini. Καθαρός πρώτος γύρος για τον αθλητή του Θεοφάνους, στις αρχές του δεύτερου γύρου ο Ismail κατάφερε μια κλωτσιά στην πλάτη του Κελέκη με αποτέλεσμα να σπάσει 2 πλευρά. Παρόλα αυτά και χωρίς να μπορεί να αποδώσει ο Κελέκης κυνήγησε την νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα, έχοντας επιθετικότερο στυλ και παίρνοντας καθαρότερα σημεία. Στον 3ο γύρο η μάχη ήταν αμφίρροπη και προς μεγάλη έκπληξη νικητής στέφθηκε ο Ismail με ομόφωνη απόφαση, κάτι που μας βρίσκει εντελώς αντίθετους! Για μία ακόμα φορά γίναμε μάρτυρες – θύματα , πολύ κακής διαιτησίας και κρίσης!