19/04/2024

Eπέστρεψε η Icaros Team από το Παγκόσμιο Κύπελλο της WAKO στην Ιταλία

Δελτίο Τύπου

Eπέστρεψε η Icaros Team (Αθλητικός Όμιλος Ίκαρος-Tiger Club Βριλησσίων ) από το Παγκόσμιο Κύπελλο της WAKO στην Ιταλία.

Το φημισμένο πλέον Best Fighter πραγματοποιήθηκε από 6-9 Ιουνίου στο Lignano Sabiadoro. Η ελληνική αποστολή βρέθηκε εκεί με 9 αθλητές τον Εθνικό προπονητή Νίκο Μέμμο τη διεθνή διαιτητή Παναγοπούλου Ελευθερία και τον συνοδό Ρούσσο Δημήτρη.

Τα αποτελέσματα της ομάδας έχουν ως εξής:

Βιλτανιώτη Εβίτα 1η θέση στην Open κατηγορία κερδίζοντας στον προημιτελικό την Ουγγαρέζα Andrienn Kadas και στον τελικό την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλίδα Luissa Goullotti κατακτόντας το βαρύτιμο τρόπαιο και το χρηματικό ποσό των 500 ευρώ και 2η θέση στην κατηγορία της -55kg.

Σουέρεφ Φοίβος  3η θέση στην -89kg και 3η θέση στην -94kg

Γαλανοπούλου Διονυσία 1η θέση στην -65kg και 2η θέση στην +65kg έγχρωμων ζωνών

Θεοτοκάτος Παναγιώτης 2η θέση στην -69kg και 3η θέση στην -63kg εφήβων

Ατυχία για τον Κωνσταντίνου Λάζαρο όπου παρότι κέρδισε τον πρώτο αγώνα δεν συνέχισε στην κατηγορία  λόγω αδιαθεσίας του .

Πολύ κακή κλήρωση για τον Ευσταθίου Τριαντάφυλλο  όπου κέρδισε τον πρώτο αγώνα στην -84kg αλλά στον δεύτερο αγωνίστηκε με τον πρωταθλητή της κατηγορίας Αυστριακό Roman Brundl ο οποίος τον κέρδισε στον δεύτερο γύρο αφού στον πρώτο είχε προηγηθεί ο Τριαντάφυλλος με 2-0.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στους μικρούς  Ρούσσο Διαμαντή, Κοροβέση Αναστάσιο και Κοροβέση Κωνσταντίνο όπου αν και προσπάθησαν πολύ δεν κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το βάθρο των κατηγοριών τους.

Ένα μεγάλο μπράβο για την διαιτητή μας Παναγοπούλου Ελευθερία όπου για τρεις ημέρες ακούραστα έδωσε τον καλύτερό της εαυτό εκπροσωπώντας επάξια τα Ελληνικά χρώματα και στον συνοδό Ρούσσο Δημήτριο όπου ήταν ο φύλακας άγγελος της ομάδας από την πρώτη έως την τελευταία στιγμή του ταξιδιού.  Η συνέχεια της ομάδας είναι τώρα στο 10ήμερο προπονητικό camp  από 11-20 Ιουλίου στην Ερέτρια όπου θα συναντηθούν με πολλούς Ευρωπαίους πρωταθλητές.