19/04/2024

Η επική μάχη του Tenshin με το Rodtang είναι το ματς της δεκαετίας

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει ποτέ στο kickboxing διεξήχθη το 2018 μεταξύ του αήττητου Tenshin Nasukawa και του τρομερού 22χρονου Ταϊλανδού Rodtang.

Ο Tenshin έγινε ευρύτερα γνωστός για τον αγώνα επίδειξης με τον Floyd Mayweather και δέχτηκε δριμεία κριτική για την απόδοση του σε ένα στυλ άγνωστο για εκείνον την πυγμαχία. Ο Ιάπωνας έχει σήμερα 33 νίκες και είναι ένας από τους πιο θεαματικούς kickboxer του κόσμου.

Ο Rodtang από την άλλη παρά το νεαρό της ηλικίας του έχει 308 αγώνες, κάτι σύνηθες για Ταϊλανδό αθλητή. Αγωνίζεται για το promotion του ONE FC και είναι ήδη πρωταθλητής. Το 2018 οι δύο τους συναντήθηκαν στην Ιαπωνία. Νικητής ήταν o Tenshin σε φοβερό ματς που πήγε στον έξτρα γύρο.

Ο Ιάπωνας έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση και στην συνέχεια πήρε τα ηνία ο Ταϊλανδός. Για πολλούς νικητής ήταν ο Rodtang. Δείτε το βίντεο.