26/04/2024

Karate Club Amarousiou: Επιτυχία για την Αράπογλου

Ανακοίνωση εξέδωσε το Karate Club Amarousiou.

Αναλυτικά: «Εξαιρετική εμφάνιση από την αθλήτρια Αράπογλου Έλλη του Αθλητικού Συλλόγου Καράτε Αμαρουσίου «Ο Δρόμος της Ειρήνης» στο Turkish Open Grand Prix Karate.

Η αθλήτρια του Karate Club Amarousiou κατέκτησε την 2η Θέση στην κατηγορία των U21 – 60kg επιβεβαιώνοντας έτσι την πολύ καλή αγωνιστική της κατάσταση ενόψει της συμμετοχής της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νέων Ανδρών & U21 που θα πραγματοποιηθεί στην Χιλή τέλος Οκτωβρίου.

Η πρωταθλήτρια του συλλόγου του Αμαρουσίου πέρασε με bye τον πρώτο γύρο, ενώ στον δεύτερο γύρω αντιμετώπισε την αθλήτρια Slassi Sara από το Μαρόκο όπου και επικράτησε 4 – 1 στην απόφαση. Στον τρίτο γύρο κέρδισε με σκορ 6 – 0 την αθλήτρια απο το Καζακστάν και στον ημιτελικό της κατηγορίας επικράτησε με σκορ 4 – 1 της αθλήτριας του Μαρόκου Chajai Fatima Zahra. Ένα δυνατό χτύπημα της αντιπάλου της όμως δεν της επέτρεψε να αγωνιστεί στον τελικό της κατηγορίας και να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο μιας και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες προληπτικές εξετάσεις όπου τελικά όλες ήταν καλές.

Ο δεύτερος αθλητής του συλλόγου στο Μαρούσι Γιάννης Σίμωσης παρότι έδωσε τον καλύτερο του εαυτό δεν κατάφερε να διακριθεί. Στον πρώτο γύρο ηττήθηκε από τον Αιγύπτιο αθλητή με σκορ 2 – 3 παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια ο Αιγύπτιος αθλητής κερδίζοντας όλους τους αγώνες του πήγε στον τελικό της κατηγορίας και τράβηξε τον Σίμωση στην διαδικασία των ρεπασάζ όπου και εκεί ηττήθηκε από τον Τούρκο αθλητή με σκορ 0 – 5«.