26/04/2024

Karate Club Amarousiou: Έξι στα έξι για τους ταλαντούχους καρατέκα!

Ανακοίνωση εξέδωσε το Karate Club Amarousiou σχετική με τη συμμετοχή των αθλητών του Συλλόγου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων/Κύπελλο Παίδων-Κορασίδων που διεξήχθη το περασμένο σαββατοκύριακο.

«Με πολύ καλές εμφανίσεις και πολλά μετάλλια ολοκλήρωσαν την συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νέων / Κύπελλο U21 και Παίδων – Κορασίδων 2016 οι αθλητές του Αθλητικού Συλλόγου Καράτε Αμαρουσίου » Ο Δρόμος της Ειρήνης «.

Με έξι συμμετοχές και ισάριθμα μετάλλια ολοκλήρωσαν την συμμετοχή τους οι αθλητές του συλλόγου στο Μαρούσι. Δύο χρυσά, 1 ασημένιο και 3 χάλκινα ήταν ο απολογισμός των μεταλλίων για το σαβ/κο που μας πέρασε.

Ο Δημήτρης Ραχούτης μας δήλωσε: Έπειτα από σχεδόν δύο μήνες σκληρής αγωνιστικής προετοιμασίας οι αθλητές του συλλόγου προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Για κάποιους αυτό το αποτέλεσμα ήρθε, για κάποιους άλλους όχι, δυστυχώς έτσι είναι οι αγώνες. Ένα λάθος μπορεί να καθορίσει το αποτέλεσμα ενός αγώνα. Σημασία έχει ότι προσπάθησαν όλοι για το καλύτερο και ότι προετοιμάστηκαν σωστά για αυτό.

Γνωρίζοντας αυτοί οι νέοι σε ηλικία αθλητές πως μόνο με την σκληρή δουλειά έρχονται οι επιτυχίες, όπως και μαθαίνοντας πως μέσα από τα λάθη μας γινόμαστε καλύτεροι, μπορώ να σας πω με απόλυτη σιγουριά το ποσό αισιόδοξος είμαι για το μέλλον αυτής της ομάδας.

Θέλω λοιπόν να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους για το πάθος, τον ζήλο, την υπομονή και την επιμονή που έδειξαν όλο αυτό το χρονικό διάστημα και εύχομαι με το ίδιο πάθος να συνεχίσουν για το μέλλον. Ένα μέλλον που τους ανήκει πραγματικά αν πιστέψουν και αν συνεχίσουν να δουλεύουν.

rax2

Στην ηλικιακή κατηγορία των Εφήβων στα – 63 kg ο Γιαννάκος Θεοχάρης ( αήττητος εδώ και τρία χρόνια σε όποιο εγχώριο ή μη επίσημο πρωτάθλημα  έχει συμμετάσχει ) για άλλη μία χρόνια βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Βουλγαρία τον Φεβρουάριο.

Στην κατηγορία των Νεανίδων στα – 54 kg η Αράπογλου Έλλη, πρωταθλήτρια όλα τα προηγούμενα χρόνια της κατηγορίας της, δεν κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή του βάθρου, όμως για άλλη μία χρόνια παρέμεινε σε αυτό αποδεικνύοντας την κλάση της . Με τρεις νίκες και μία ήττα η φοβερή αυτή αθλήτρια για την ηλικία της τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Στην ηλικιακή κατηγορία των 12 ετών στα – 50 kg ο Παληαρούτας Σταύρος πήρε το χρυσό της κατηγορίας και αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2016.

Ο Σίμωσης Ιωάννης στα – 45 kg παρότι βρέθηκε στον τελικό της κατηγορίας του ηττήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα του και κατέκτησε έτσι το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Κοτζαναστάσης Πέτρος στα – 40 kg τερμάτισε στην τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Με το ίδιο αποτέλεσμα ολοκλήρωσε την συμμετοχή του και ο Καμπουγέρης Χαράλαμπος στην ηλικιακή κατηγορία των 13 ετών στα + 55 kg όπου και αυτός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας του.