28/03/2024

Διακρίσεις για τον Αθλητικό Σύλλογο Καράτε «Ο Δρόμος της Ειρήνης» στο International Open Marmara Cup 2015

Σημαντικές επιτυχίες για τους μικρούς αθλητές του Αθλητικού Συλλόγου Καράτε στο Μαρούσι «Ο Δρόμος της Ειρήνης» στο διεθνές τουρνουά International Open Marmara Cup 2015 που πραγματοποιήθηκε το Σαβ/κο στην Κωνσταντινούπολη.

Ένα χρυσό, δύο χάλκινα, και μία 5η θέση ήταν οι διακρίσεις των μικρών αθλητών/τριών του συλλόγου του Αμαρουσίου στις ατομικές κατηγορίες, ενώ το αργυρό μετάλλιο τελικά κατέκτησαν και στα ομαδικά στην ηλικιακή κατηγορία των 10 – 11 ετών.

Στα ατομικά το χρυσό μετάλλιο ήρθε από τον Γιαννάκο Θεοχάρη όπου μετά από τρεις νίκες κατάφερε και κέρδισε στον τελικό τον Τούρκο πρωταθλητή Βαλκανίων της κατηγορίας των 12 – 13 years male kumite – 56kg. Το χάλκινο μετάλλιο ήρθε μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Παληαρούτα Σταύρο όπου αγωνίστηκε στην κατηγορία των 10 – 11 years male kumite + 42kg. Επίσης χάλκινο μετάλλιο και για την Αράπογλου Έλλη στην κατηγορία των 14 – 15 years female – 47kg που έδειξε ότι όταν θέλει μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα. Ο Σίμωσης Ιωάννης στην κατηγορία των 12 – 13 years male kumite – 38kg δεν κατάφερε να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο στις λεπτομέρειες του αγώνα. Ο Κοτζαναστάσης Πέτρος δίνοντας τον καλύτερο του εαυτό κέρδισε τον πρώτο του αγώνα με 5 – 0, όμως στο δεύτερο του ματς ηττήθηκε με 6 – 5, ο αντίπαλος συναθλητής του στην συνέχεια ηττήθηκε οπότε δεν μπόρεσε να τον τραβήξει στα repechage της κατηγορίας του. Τέλος η Ζεζάι Άννα Μαρία ηττήθηκε στον πρώτο της αγώνα στην κατηγορία των 8 – 9 years female kumite – 30kg με 1 – 0.

Ο Γιαννάκος Θεοχάρης μας δήλωσε : «OI AΓΩNEΣ AYTOI HTAN ΠOΛY MEΓAΛH EMΠEIPIA ΓIA MENA KAI ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΠOΛΛEΣ NEEΣ EIKONEΣ K EMΠEIPIEΣ ΓIA TON TPOΠO ΠOY AΓΩNIZONTAI OI AΘΛHTEΣ ΣTO EΞΩTEPIKO. ΘEΛΩ NA EYXAPIΣTHΣΩ OΛH THN EΛΛHNIKH AΠOΣTOΛH ΠOY ME ΣTHPIΞE TOΣO ΠOΛY Σ’ΑΥΤΗ THN ΠPΩTH ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ EKTOΣ ΣYNOPΩN.TEΛOΣ ΘEΛΩ NA EYXAPIΣTHΣΩ TOYΣ PAXOYTH ΔΗΜΗΤΡΗ KAI MΠOYΛOYMΠAΣH ΔΗΜΗΤΡΗ, ΓIA THN ΠPOETOIMAΣIA ΠΟΥ ΦΕΤΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ AΠO ΤΙΣ 17 AYΓOYΣTOY K NA TOYΣ ΔIABEBAIΩΣΩ OTI OI ΣTOXOI MOY TAYTIZONTAI ME TOYΣ ΔIKOYΣ TOYΣ. EΠIΣHΣ ΘEΛΩ NA ΠΩ ENA MEΓAΛO EYXAPIΣTΩ ΣTOYΣ ΓONEIΣ MOY ΠOY ME ΣTHPIZOYN ΠΑΝΤΑ».