19/04/2024

Δεύτερη και πέμπτη θέση σε παγκόσμια πρωταθλήματα για το Goshin Karate Ηλιούπολη

Το καλοκαίρι που πέρασε οι αθλητές του Goshin έφεραν εξαιρετικά αποτελέσματα σε δύο παγκόσμια πρωταθλήματα, στην Τσεχία και την Κίνα.

Συγκεκριμένα, ο προπονητής και αθλητής της σχολής Γιάννης Παυλακης κατέκτησε την πέμπτη θέση στο kumite ανάμεσα σε 66 αθλητές κερδίζοντας πέντε στους έξι αγώνες.

Οι τρεις νίκες ήρθαν σε ατομικό επίπεδο, με σκορ 3-0, 2-0 και 3-0, ενώ στον τέταρτο αγώνα ηττήθηκε απο τον Ιαπωνα πρωταθλητή της κατηγορίας στην παράταση με σκορ 3-2, ήττα που του στέρησε για έναν πόντο την διάκριση στους τέσσερις.Οι υπόλοιπες δύο νίκες ήρθαν στο ομαδικόo kumite, απέναντι στην Ρουμανία και την Ιταλία.

Ο αθλητής της σχολής Χρηστος Χαμπιπης συμμετείχε στο παγκόσμιο  πρωτάθλημα ενόπλων δυνάμεων όπου κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο kumite 30+.