15/06/2024

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε: Αποτελέσματα Ανδρών-Γυναικών

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το διήμερο 11-12 Φεβρουαρίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών, Γυναικών.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το διήμερο 11-12 Φεβρουαρίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών, Γυναικών. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο «Κρομμυώνιο» κλειστό γυμναστήριο Αγίων Θεοδώρων.

Ο 34χρονος Γιώργος Τζάνος, ένας από τους τελευταίους της «χρυσής γενιάς» του ελληνικού καράτε, αναδείχθηκε πρωταθλητής για 15η διαδοχική χρονιά σε ένα από τα τελευταία πανελλήνια πρωταθλήματα της μεγάλης καριέρας του.

Πολυνίκης σύλλογος αναδείχθηκε ο Οδυσσέας Πετρούπολης με 5 χρυσά και 1 ασημένιο, ενώ ακολούθησε η Αδελφότητα Αγίου Δημητρίου με 3 χρυσά, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα μετάλλια.

Οι νικητές:

ΑΝΔΡΕΣ

ΚΑΤΑ

  1. Λάμπρος Μαρκεσίνης (Καράτε Αθηνών)
  2. Χαράλαμπος Κουμάσης (ΑΣΑ Σότοκαν)
  3. Φώτης Τσιακμάκης (Άθλος Περιστερίου)
  4. Κωνσταντίνος Ντίσιος (ΓΑΜΑ Χίου)

 

-60kg

  1. Στέφανος Ξένος (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  2. Δημήτρης Κουλούρης (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)
  3. Μάρκος Βραϊλας (ΑΣ Καλλιθέας)
  4. Λευτέρης Ντάβαρης (Ολυμπ. Φλόγα)

 

-67kg

  1. Διονύσης Ξένος (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  2. Σπύρος Βαζαίος (Ακαδημία Καράτε)
  3. Δημήτρης Αλεξίου (ΑΣ Καλλιθέας)
  4. Νίκος Τραγάς (ΑΣΣΚ Περσέας)

 

-75kg

  1. Δημήτρης Στόλης (ΑΣΚΖΖ Η Αδελφότητα)
  2. Γιώργος Καραλής (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  3. Νίκος Δρίβας (ΑΣΚΖΖ Η Αδελφότητα)
  4. Βαγγέλης Σερεμετάκης (ΑΣ Διαλλος)

 

-84kg

  1. Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (Δόξα Γαλατσίου)
  2. Νίκος Μουτσώκος (ΑΣΚΖΖ Η Αδελφότητα)
  3. Κώστας Ρούσσης (Ακαδημία Καράτε)
  4. Κώστας Μπίνας (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)

 

+84kg

  1. Γιώργος Τζάνος (ΑΓΣ Σο Κου Καν)
  2. Θάνος Νικόπουλος (ΑΣ Καράτε Έδεσσας)
  3. Γιώργος Λιάτος (Γουάντο Καράτε Ελληνικού)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΚΑΤΑ

  1. Τζωρτζίνα Ξένου (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  2. Αντωνία Μωυσίδου (ΑΣ Ειρήνη)
  3. Δανάη Πλακιά (Οδυσσέας ΒΠ)
  4. Σοφία Τσαγκερά (Πανημαθειακός)

 

-50kg

  1. Στελίνα Τζίλια (Καράτε Λακκώματος)
  2. Έλλη Αράπογλου (Ο δρόμος της ειρήνης)
  3. Σταματίνα Λημναίου (Οδυσσέας ΒΠ)
  4. Μαριέττα Κυριαζή (ΑΣΑ Σότοκαν)

 

-55kg

  1. Μαρία Στόλη (ΑΣΚΖΖ Η Αδελφότητα)
  2. Αθανασία Ανδριανοπούλου (Δόξα Γαλατσίου)
  3. Δέσποινα Χρήστου (ΑΣ Κόκκινος Δράκος)
  4. Πέννυ Κουλουρίδου (ΑΓΣ Περικλής)

 

-61kg

  1. Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου (ΑΣΚΖΖ Η Αδελφότητα)
  2. Ιωάννα Λιάσκου (ΑΣ Καλλιθέας)
  3. Ελευθερία Κουδουνάκου (ΑΓΣ Άμιλλα)
  4. Άννα Δερή (ΓΑΣ Αθλοκίνηση)

 

-68kg

  1. Κωνσταντίνα Πέππα (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  2. Σταυρούλα Ωραιοπούλου (Καράτε Λακκώματος)
  3. Αναστασία Σγουροπούλου (ΑΣΚΖΖ Η αδελφότητα)
  4. Εύα Ιωσήφ (Δόξα Γαλατσίου)

 

+68kg

  1. Χρυσούλα Φραγκούλη (Άθλος Περιστερίου)
  2. Μαρία Φρυγουδάκη (Κρόνος Νίκαιας)
  3. Μαρία Παπαμήτρου (Shotokan Κιάτου)
  4. Ιωάννα Κονδύλη (ΑΣ Καλλιθέας)

 

Ομαδικό ΚΑΤΑ Ανδρών: ΓΑΜΑ Χίου (Βερβεράκης, Ντίσιος, Τσαουσάκης)

Ομαδικό ΚΑΤΑ Γυναικών: Οδυσσέας Πετρούπολης (Λ. Ξένου, Παππά, Παυλίτινα)

 

Τα πλήρη αποτελέσματα εδώ:https://www.sportdata.org/hkf/set-online/popup_main.php?popup_action=results&vernr=14&active_menu=calendar