20/04/2024

Sakura Katerini: Διεθνής επιτυχία για την Πρίφτη

Μία ακόμα επιτυχία έγραψε το Sakura Katerini.

Αναλυτικά: «Νέες επιτυχίες γνώρισε το Τζούντο της Κατερίνης το διήμερο 15 – 16 Ιουνίου 2019, αυτή τη φορά με την Πρίφτη Φανή του Γ.Α.Σ. Αλέξανδρος Κατερίνης να στέφεται Αργυρή Βαλκανιονίκης στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων – Κορασίδων Α’ στα Σκόπια.

Η τετραμελής αποστολή από την Κατερίνη αποτελούμενη από τον προπονητή Βλαδίμηρο Παπαδόπουλο και τους αθλητές Πρίφτη Ανδρέα, Πρίφτη Φανή και Αββακιάν Βασιλική ταξίδεψαν οδικώς την Παρασκευή για να λάβουν μέρος και να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Τζούντο για τις ηλικίες 12-14 ετών.

Το Σάββατο αγωνίστηκαν για λογαριασμό της Εθνικής Ελλάδας η Πρίφτη Φανή στα 48 κιλά Κορασίδων Α’ και ο Πρίφτης Ανδρέας στα 46 κιλά Παίδων Α’.

Η Πρίφτη Φανή με 3 νίκες σε αγώνες απέναντι στις Χαλίλ (Βουλγαρία), Κιλικαρσλάν (Τουρκία), Μπογκντάν (Ρουμανία), κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της κατηγορίας της και να έρθει αντιμέτωπη με την Βουλγάρα Γραματικόβα Σνεζάνα.
Στον τελικό η Πρίφτη παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, ηττήθηκε με τρια σίντο(ποινές) από την Βουλγάρα αθλήτρια και κατέκτησε την 2η θέση της κατηγορίας της.

Σημαντικό είναι το γεγονός ότι η αθλήτρια του Γ.Α.Σ. Αλέξανδρος Κατερίνης ήταν η μοναδική από την αποστολή της Εθνικής Ελλάδος (36 αθλητές) η οποία κατάφερε να προκριθεί σε τελικό της διοργάνωσης.
Μετά την στέψη της στο βάθρο των νικητών, χειροκροτήθηκε από τον κόσμο και φωτογραφήθηκε με τους γονείς, συναθλητές και τον προπονητή της Βλαδίμηρο Παπαδόπουλο.

Την ίδια μέρα αγωνιζόταν και αδερφός της Φανής, ο Πρίφτης Ανδρέας στην κατηγορία των 46 κιλών.
Ο Ανδρέας στον πρώτο αγώνα κέρδισε τον Βόσνιο Μπελίτσα, και συνέχισε με νίκη στον επόμενο γύρο έναντι του Βούλγαρου Αλεξάντροβ κερδίζοντας την πρόκριση στον έναν εκ των δύο ημιτελικών της κατηγορίας του. Στον ημιτελικό ο Πρίφτης γνώρισε την ήττα από τον Ρουμάνο Γκλίγκα, και έτσι πέρασε στο μικρό τελικό παλεύοντας για την 3η θέση. Στον τελευταίο αγώνα ο Πρίφτης δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο του από το Μαυροβούνιο, Μοχάμεντ, και έμεινε εκτός βάθρου, στην 5η θέση.

Την Κυριακή στα 52 κιλά Κορασίδων Α’ αγωνίστηκε η Αββακιάν Βασιλική, στον πρώτο αγώνα κέρδισε την Πόποβιτς (Βοσνία), ενώ ηττήθηκε στον προημιτελικό από την Τουρκάλα Κορκμάζ και πέρασε στα ρεπεσάζ της κατηγορίας έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο. Κέρδισε 2 αγώνες, αρχικά την Μπραχίματζ (Αλβανία) και στην συνέχεια την Σπάντιζερ (Μαυροβούνιο) με αποτέλεσμα να προκριθεί στον μικρό τελικό.
Στον μικρό τελικό η Αββακιάν πάλευε με την αθλήτρια Κρνκάλο από την Βοσνία, όπου ηττήθηκε και περιορίστηκε στην 5η θέση, ένα βήμα μακριά από το βάθρο των απονομών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, στον προπονητή, στους γονείς και στους φιλάθλους που ήταν εκεί και εκπροσώπησαν επάξια την Ελλάδα».