18/04/2024

Τρία μετάλλια στο «World Veterans Judo»

Εξαιρετικά επιτυχημένη ήταν και η παρουσία των 8 Ελλήνων βετεράνων αθλητών, οι οποίοι επέστρεψαν «φορτωμένοι» με 1 χρυσό και 2 αργυρά μετάλλια.

Ο Οδυσσέας Τζιγκουζίδης στην κατηγορία 40-44 ετών (+100κ.), ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου και έφτασε τα 5 χρυσά μετάλλια, σε τέσσερα παγκόσμια πρωταθλήματα βετεράνων. Είναι ο μοναδικός αθλητής που κέρδισε 2 χρυσά σε ένα παγκόσμιο (Μαϊάμι, 2012).

Ο Σπύρος Ρήγος, στις ηλικίες 50-54 ετών (+100κ.), κατετάγη στην 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο από το Αμπού Ντάμπι θα τοποθετηθεί δίπλα στο χρυσό του 2009.

Ο Γιώργος Ανδρεάδης, 55-60 ετών (+100κ.), κέρδισε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Χωρίς μετάλλιο αλλά με θέσεις στην κατάταξη ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα ο Βίκτωρ Σιώπης (5ος, στις ηλικίες 55-60 ετών, -100κ.), Βασίλης Κουιμτζής (5ος στα -81κ., 45-49 ετών) και Δημήτρης Τριανταφύλλου (7ος, στα -90κ., 45-49 ετών)

Συμμετοχή είχαν ο Ηλίας Παραγυιός και Παναγιώτης Κωνσταντίνου.

Με την ειδική πλακέτα του μεγαλύτερου σε ηλικία συμμετέχοντα τιμήθηκε ο 84χρονος Νίκος Κλουβάτος, εμβληματική μορφή στο τατάμι του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου για 50 χρόνια. Ο κ. Κλουβάτος δήλωσε συμμετοχή στις ηλικίες 80-85 ετών αλλά ελλείψει συμμετοχών αγωνίστηκε στην κατηγορία 75-80 ετών (-60κ.), αντιμετωπίζοντας τρεις Ιάπωνες και σημειώνοντας ισάριθμες ήττες.

Το επόμενο «World Veterans Judo Championships» θα γίνει το Νοέμβριο του 2014 στη Μαρμπέγια της Ισπανίας.

πηγή:gazzeta.gr