19/04/2024

Ο ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Μετά από 30 αγώνες ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα των αγώνων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας της κατηγορίας  παίδων. Οι πυγμάχοι του ΑΡΗ για άλλη μια φορά απέδειξαν την ανωτερότητα τους  καταφέρνοντας από τους τρεις αθλητές να κερδίσουν οι δυο.

Συγκεκριμένα ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας των 66 κιλών Βλαχοδήμος Χρήστος (ΑΡΗΣ) ο όποιος αγωνίζεται φέτος στην κατηγορία των 70 κιλών κέρδισε τον Παναγιωτόπουλο Ηλία της( Πυγμής Πατρών) με διακοπή στον 1ο γύρο και απέδειξε σε ποσό καλή κατάσταση βρίσκετε, σήμερα ο πρωταθλητής του ΑΡΗ θα αγωνιστεί για να μπει στα μετάλλια . Ο Αμανατίδης Κλεισθένης (ΑΡΗΣ) νίκησε στα σημεία τον Ρουσόπουλο Ρούση(Εθνικός Κοζάνης) και κατάφερε να μπει στα μετάλλια της κατηγορίας των +80 κιλών και σήμερα θα αγωνιστεί για την πρόκριση στον τελικό . Ο άτυχος της ημέρας ήταν ο Ιατράκης Ευάγγελος ο όποιος αγωνιζόταν σήμερα για μια θέση στο βάθρο αλλά η απειρία του και οι αποφάσεις του διαιτητή , του στέρησαν το μετάλλιο με αποτέλεσμα να χάσει με πολύ μικρή διάφορα στα σημεία και να απολειστεί από την επομένη φάση. Σήμερα μπαίνει στην μάχη για το μετάλλιο και ο Χατζηκύργιος Νίκος(ΑΡΗΣ)  στην κατηγορία των 66 κιλών με αντίπαλο τον Αβραμίδη Χρήστο των (Μαχητών Ελευθερούπολης).