29/03/2024

Χάλκινος ο Καπαθανασίδης στο Πανευρωπαϊκό παίδων Ελευθέρας!

Το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολή στο παραθαλάσσιο θέρετρο του Μπαρ στο Μαυροβούνιο όπου φιλοξενείτε το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων κορασίδων του 2013 με τον ΚΑΠΑΘΑΝΑΣΙΔΗ Αθανάσιο να κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο στα 100 κιλά ελευθέρας.

Ο ΚΑΠΑΘΑΝΑΣΙΔΗΣ Αθανάσιος κέρδισε στον πρώτο του αγώνα τον Σλοβάκο αθλητή Gabriel με 3-1 (2-4, 6-0). Στον δεύτερο αγώνα του ηττήθηκε από τον Ούγγρο NAGY Mihaly με 4-0(4-0, 3-0) στέλνοντάς τον στα ρεπεσάζ της κατηγορίας του. Στον πρώτο αγώνα των ρεπεσάζ κερδίζει τον Αρμένιο NIKOYAN Meruzhan με 0-5 (9-4, 0-7) φτάνοντας έτσι στον ένα από τους δύο μικρούς τελικούς όπου επιβλήθηκε του Πολωνού KOSCIOLEK Kamil με 3-1(3-2, 4-2), κερδίζοντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.

Οι επιδόσεις των υπολοίπων αθλητών μας έχουν ως εξείς:

Στα 42κιλά ο ΓΚΡΙΓΚΟΡΙΑΝ Ναρέκ (13ος) αντιμετώπισε ανεπιτυχώς από τον Σκοπιανό SEJFULAU, Elmedin με πτώση στην πρώτη περίοδο 0-5 (0-4).

Στα 46 κιλά ο ΔΡΑΓΑΤΣΙΚΗΣ Νικόλαος (17ος) είχε δύσκολη κλήρωση αντιμετωπίζοντας τον Ρώσο αθλητή GADZIHEV, Ismail από τον οποίο ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή 0-4 (0-7). Ο Ρώσος ο οποίος τελικά αναδείχθηκε πρωταθλητής της κατηγορίας έστειλε τον νεαρό αθλητή μας στα ρεπεσάζ όπου και έχασε με τον ίδιο τρόπω από τον Γεωργιανό TODUA, Shmagi 0-4 (0-7).

Στα 58 κιλά ο ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ Φώτιος (16ος) ηττήθηκε από τον Ισραηλινό GRISKO, Vladislav με 0-4 (2-6, 0-5). Ομοίως ο Γκριγκοριάν Γρηγόρης στα 63 κιλά ηττήθηκε από τον Αρμένιο AVETISYAN, Hakob 0-5 (0-6, 0-0).

Στα ρεπεσάζ των 69 κιλών οδηγήθηκε ο αθλητής μας ΜΕΛΕΤΟΒ Γεώργιος (10ος) μετά την ήττα του από τον Ελβετό BETSCHART, Tobias Rainer 3-1 (2-4, 7-2), όπου έχασε λόγω τεχνικής υπεροχής του Βούλγαρου RUSEV, Evelin Svetlinov 0-4 (0-7, 0-0).

Στα 76 κιλά ο ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ Σπυρίδων (19ος) ηττήθηκε λόγω τεχνικής υπεροχής από τον Λευκορώσο KHRAMIANKOU, Dzianis με 4-0 (4-0, 4-0). Ομοίως ηττήθηκε και ο ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ Χρήστος στα 85 κιλά από τον Λιθουανό DAMIDAVICIUS, Laurynas με 4-0 (5-0, 2-0).

Στην μάχη ρίχνεται σήμερα η αθλήτριά μας ΣΚΥΦΟΥ Λαμπρινή η οποία στον πρώτο της αγώνα στα 65 κιλά κορασίδων αντιμετωπίζει την Γερμανίδα NEUMANN, Eveline.

πηγή: palema.gr