26/04/2024

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ευρώπης ο Κουρουγκλίεβ

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης, αφού στον τελικό των 86κ. επικράτησε 3-1 του Αμινέ.

Στην πρώτη διοργάνωση που εκπροσώπησε τη χώρα μας ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 86κ. της ελευθέρας πάλης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.

Ο αθλητής από τη Ρωσία, ο οποίος πήρε την ελληνική υπηκοότητα, πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής χάνοντας μόλις έναν πόντο και αυτόν στον τελικό.

Συγκεκριμένα, μέχρι τα ημιτελικά επικράτησε κατά σειρά 11-0 του Ούγγρου Πάτρικ Πουεσπόεκι, 10-0 του Λετονού Άιβαρς Σαμουσόνοκς και 9-0 του Αζέρου Αμπουμπάκρ Αμπακάροφ και 5-0 του Μπακόεφ (Σλοβακία).

Στον τελικό αντιμετώπισε τον Αμινέ (Σαν Μαρίνο) του οποίου επικράτησε 3-1 και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Πηγή: SPORT24