18/04/2024

Πάλη: Τα αποτελέσματα του πανελληνίου

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε στις Σέρρες το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών με τον ΠΑΟΚ να ανακηρύσσεται πρωταθλητής στην ελληνορωμαϊκή και τον ΠΣ Ευκαρπίας να ανακηρύσσεται πρωταθλητής στην ελευθέρα. Στις γυναίκες επικράτησαν οι Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων.

Στα 71κ.. της ελληνορωμαϊκής ο Γιεβγκένι Πέντορετς υπερασπίστηκε τον τίτλο κόντρα στον Βασίλη Μυξάκη, στα 80κ. Ο Νίκος Βάρκας παρέδωσε την πρώτη θέση στον Γιάννη Σπυριδάκη, ενώ στα 85κ. ο Δημήτρης Τσεκερίδης κατέκτησε τον τίτλο για όγδοη συνεχόμενη χρονιά.  Στα 65κ. της ελευθέρας ο Νίκος Αρζουμανίδης έχασε στον τελικό από τον Γιώργο Μαρτίδη, ενώ στα 70κ.

Ο Κώστας Γκότσης υπερασπίστηκε τον τίτλο του απέναντι στον Παύλο Κάπουγλου. Στα 48κ. ελευθέρας γυναικών η Ηλιάνα Κοκογιαννίδου κατέκτησε το πρωτάθλημα απέναντι στην Ευαγγελία Κιουτσουκήλια, ενώ στα 53κ. η Μαρία Πρεβολαράκη δε δυσκολεύτηκε να πάρει την πρώτη θέση.