29/03/2024

Πάλη: Δεύτερη θέση για την Ελλάδα και 3 μετάλλια στην Πολωνία

Η συλλογή μεταλλίων σε διεθνείς διοργανώσεις συνεχίστηκε και στην Πολωνία, για τους Ελληνες αθλητές. Η χώρα μας κατέκτησε τρία μετάλλια και πανηγύρισε την 2η θέση στο διεθνές τουρνουά της ελευθέρας Πάλης.

Στην κατηγορία των 70κ. ο Κωνσταντίνος Γκότσης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό αντιμετώπισε τον Γκάτζιεφ (Πολωνία) και γνώρισε την ήττα με 11-7. Ο Γιάννης Αρζουμανίδης (125κ.) έφερε στην Ελλάδα το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό κάμφθηκε με 9-5 από τον Μπάραν (Πολωνία). Στην κατηγορία των 57κ. ο Καλανίδης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στον μικρό τελικό νίκησε με 13-6 τον Γκροζίνσκι (Πολωνία).

Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι αθλητές που αγωνίστηκαν κατέλαβαν τις εξής θέσεις: