28/03/2024

A.C Dias: Χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Επιτυχία για το Αθλητικός Σύλλογος ΔΙΑΣ Λάρισας.

Ανακοίνωση εξέδωσε ο A.C Dias αναφορικά με τις πρόσφατες επιτυχίες του συλλόγου. Αναλυτικά:  «Με 3 αθλητές συμμετείχε ο Α.Σ. ΔΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων Ανδρών νέων Γυναικών έως 21 ετών.

Συγκεκριμένα, ο σύλλογος συμμετείχε με τους Μπαντραλέξης Αντ., Πράπα Ι. και Καλτέκη Φ., κατακτώντας μια 5η θέση και ένα χρυσό μετάλλιο. Η Καλτέκη Φ. αγωνίσθηκε στα -57 κιλά, κατακτώντας τη πρώτη θέση, μετά από την ανοδική πορεία που έχει στην παγκόσμια κατάταξη μέσα σε ένα χρόνο, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων το 2020 στην Εσθονία.

Ο Πράπας Ι. αγωνίσθηκε στα -54 κιλά, μετά την 5η θέση που κατέκτησε στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων, κατέκτησε την 5η θέση αποκλείοντας στο πρώτο αγώνα τον ασημένιο πρωταθλητή Ευρώπης, ενώ στην ίδια κατηγορία αγωνίσθηκε και ο Μπαντραλέξης Αντ., που ηττήθηκε στο πρώτο αγώνα μετά από έναν δυνατό αγώνα, με αντίπαλο το μέλος της Εθνικής ομάδας.

Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές και τον προπονητή κύριο Ζεϊμπέκη Χρήστο, για τις επιτυχίες τους και τους εύχεται υγεία και περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον«.