26/05/2024

Σάρωσαν τα μετάλλια οι Έλληνες στο Βαλκανικό πρωτάθλημα U15

Με τεράστια επιτυχία και πολλά μετάλλια για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος U17 και U15.

Με τεράστια επιτυχία και πολλά μετάλλια για την Ελλάδα ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος U17 και U15 που διεξάγεται στο Σιδηρόκαστρο Σερρών.

Η γαλανόλευκη αποστολή κρέμασε στο στήθος 6 χρυσά, 6 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια. Η Ελλάδα κατέγραψε άλλη μια μεγάλη στιγμή και στο σύνολο, αφού κατέλαβε την 2η θέση στην ελληνορωμαϊκή, την 4η στην ελευθέρα και την 4η στις γυναίκες U15.

Το κλειστό γήπεδο ήταν και πάλι κατάμεστο με τον κόσμο να χειροκροτεί τα 18 μετάλλια που πήραν οι Έλληνες παλαιστές και Ελληνίδες αθλήτριες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: Βασίλης Τσαρούχας, Στέφανος Βασδέκης, Παύλος Ντιαντιάδης, Έκτορας Σίζο, Μαρία – Λουίζα Γκίκα και η Ιωάννα Ξενίδου.

Το ασημένιο οι: Σωτήρης Ντόντος, Δημήτρης Σούλης, Γιάννης – Μάριος Μουτουσίδης, Παναγιώτης Μπρούζας, Αποστόλης Μπότης και η Βασιλική Καραβάνου.

Και το χάλκινο οι: Νίκος Ζίνισα, Πολύκαρπος Σερβετάς, Νίκος Ιακωβίδης, Γιώργος Ζεϊτουνιάν, Βερονίκη Ιωσηφίδου, Δήμητρα Μπαρέλου.

Σήμερα ολοκληρώνεται το Βαλκανικό πρωτάθλημα με τα ρεπεσάζ και τους τελικούς του U17. Για μια ακόμη φορά το ενδιαφέρον είναι έντονο και οι αθλητές μας θα διεκδικήσουν πολλά μετάλλια.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

 

Ελληνορωμαϊκή U15

 

38 κιλά

  1. Danimir YORDANOV (BUL)
  2. Kaloyan BORISOV (BUL)
  3. AMBROSIE ROBERT IONUȚ (ROU)
  4. Alexei PUNGA (MDA)

 

41 κιλά

  1. Vlad DANILA (MDA)
  2. Antoan TSVETANOV (BUL)
  3. Valentin NACHEV (BUL)
  4. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΖΙΝΙΣΑ (GRE)

 

44 κιλά

  1. Vlad DUMINICA (MDA)
  2. Renat PIRLOG (MDA)
  3. Denislav DONKOV (BUL)
  4. Stanislav DIMITROV (BUL)

 

48 κιλά

  1. TRIP VLAD IOAN (ROU)
  2. ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΤΟΝΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. Nikolay VELIKOV (BUL)
  4. Iosif STRATAN (MDA)

 

52 κιλά

1 ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

2 Dumitru TUDORICA (MDA)

3 Zhivko HINKOV (BUL)

3 Zelic LUKA (SRB)

 

57 κιλά

  1. Maxim DAMASCHIN (MDA)
  2. Ujhelji BALAZ (SRB)
  3. Aleks NIKOLOV (BUL)
  4. DEACU ALBERT GABRIEL (ROU)

 

62 κιλά

  1. ȘARBAN LUCA ȘTEFAN (ROU)
  2. Kristyan PETKOV (BUL)
  3. ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ ΣΕΡΒΕΤΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  4. Ruslan TURCAN (MDA)

 

68 κιλά

  1. Valentin VALENTINOV (BUL)
  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΟΥΛΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. Danilo AKSENTIJEVIC (SRB)

 

75 κιλά

  1. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΒΑΣΔΕΚΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  2. Kyrylo KON (MDA)
  3. Alija ARIJAN (SRB)
  4. Georgi KITAROVSKI (BUL)

 

85 κιλά

  1. Ivan NIKOLOV (BUL)
  2. ΙΩΑΝΝΗΣ – ΜΑΡΙΟΣ ΜΟΥΤΟΥΣΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. PATRU IONUȚ ERICK (ROU)

 

 

 

Τα αποτελέσματα:

 

Ελευθέρα U15

 

38 κιλά

  1. Leonid ZAHARIADIS (BUL)
  2. Bozhidar DAMIANOV (BUL)
  3. PANUȘ MAXIM (ROU)
  4. Alexei INDOITU (MDA)

 

 

 

41 κιλά

  1. Aleksandar DELCHEV (BUL)
  2. Daniel NEGRU (MDA)
  3. MAN YANIS (ROU)
  4. Bela DARDAN (MKD)

 

41 κιλά

  1. Valeriu PADURET (MDA)
  2. Serghei CAMBUR (MDA)
  3. LAURENTIU FLOREA (ROU)
  4. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

 

48 κιλά

  1. Mario ANANIEV (MKD)
  2. PUSCAS STEFAN (ROU)
  3. Adrian FLOCEA (MDA)
  4. Berke IBRIYAM (BUL)

 

52 κιλά

  1. NAGY ISTVAN (ROU)
  2. KELEMEN MARK (ROU)
  3. Leonid STARSELSCHI (MDA)
  4. Ivan KAYRIYAK (BUL)

 

57 κιλά

  1. ΠΑΥΛΟΣ ΝΤΙΑΝΤΙΑΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  2. Dmitrii VOICOV (MDA)
  3. Vladislav CIUMACENCO (MDA)
  4. Ilia DIMOV (BUL)

 

62 κιλά

  1. ΕΚΤΟΡΑΣ ΣΙΖΟ (ΕΛΛΑΔΑ)
  2. Seyko KALINOV (BUL)
  3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΕΪΤΟΥΝΙΑΝ (ΕΛΛΑΔΑ)
  4. Kaloyan STOYANOV (BUL)

 

68 κιλά

  1. Zoran SHOROV (MKD)
  2. SALANTA LUCAS (ROU)
  3. Stanislav ATANASOV (BUL)
  4. Venelin GEORGIEV (BUL)

 

75 κιλά

  1. LORINCZ MAGOR (ROU)
  2. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΠΟΤΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. Vitalie PERCIUN (MDA)
  4. Valentin ILIEV (BUL)

 

85 κιλά

  1. Halil SADAKOV (BUL)
  2. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΡΟΥΖΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. Tolga ADEM (BUL)
  4. SEBASTIAN BRAILESCU (ROU)

 

Τα αποτελέσματα:

 

Γυναίκες U15

 

36 κιλά

  1. Mihaela BACOS (MDA)
  2. POP IZABELA (ROU)

 

39 κιλά

  1. Hrisiana HRISTOVA (BUL)
  2. Lara BLAZEKOVIC (CRO)
  3. Angela TRAJKOVSKA (MKD)

 

42 κιλά

  1. ΜΑΡΙΑ ΛΟΥΙΖΑ ΓΚΙΚΑ (ΕΛΛΑΔΑ)
  2. GARAICU ELECTRA (ROU)
  3. Ruslana CARAPETIANȚ (MDA)
  4. Elsa NIKOCI (KOS)

 

46 κιλά

  1. Dayana STOYCHEVA (BUL)
  2. BUL Marsela GEORGIEVA (BUL)
  3. Sadie DURA (MKD)
  4. Margarita LISITA (MDA)

 

50 κιλά

  1. Ivana GALIC (SRB)
  2. Loridana STOICA (MDA)
  3. PUȘCAȘU SIMONA (ROU)
  4. Stefani LAZAROVA (BUL)

 

54 κιλά

  1. Andrea NISEVA (BUL)
  2. FLOCEA VALERIA (ROU)
  3. Orsolja HABI (SRB)
  4. ΒΕΡΟΝΙΚΗ ΙΩΣΗΦΙΔΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)

 

58 κιλά

  1. Alexandra MOISEI (MDA)
  2. DUMITRU OANA (ROU)
  3. Lana PEZIC (CRO)

 

62 κιλά

  1. ΙΩΑΝΝΑ ΞΕΝΙΔΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
  2. ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΑΒΑΝΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
  3. Gabriela SICHANOVA (BUL)

 

66 κιλά

  1. Eoprahia CAZACU (MDA)
  2. MANTOG CLAUDIA (ROU)
  3. ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΠΑΡΕΛΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
  4. VODOILEU MAIA (ROU)