29/11/2020

Πάλη: Χάλκινο μετάλλιο για Πιλίδη

Σταθερά στα μετάλλια ο Πιλίδης

• Η επιλογή των πρωταθλητών στον εξοπλισμό μαχητικών αθλημάτων

Η επανεμφάνιση του Γιώργου Πιλίδη στην αγωνιστική δράση συνδυάστηκε με μετάλλιο. Αναλυτικά η ανακοίνωση της ELOP.

«Το χρυσό παιδί της ελληνικής Πάλης μετά τον τραυματισμό του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το Φεβρουάριο, συμμετείχε σε μία διοργάνωση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στο διεθνές τουρνουά Πάλης που διεξάγεται στην Πολωνία κι έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενόψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, καθώς και των προολυμπιακών τουρνουά.

Ο Πιλίδης νίκησε τον Τοπάλ (Τουρκία) κι έχασε από τον Γάλλο Νταμού. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 61κ. της ελευθέρας έκαμψε με 6-0 την αντίσταση του Ρουμάνου Κόλεσνιτς.

Στην ίδια διοργάνωση στην κατηγορία των 65κ. συμμετείχε ο Παναγιώτης Ιωακειμίδης, ο οποίος αποκόμισε πολύτιμες εμπειρίες.  Ο νεαρός ταλαντούχος αθλητής ηττήθηκε οριακά από τον Ισπανό Γκονζάλες (7-8) και στη συνέχεια έχασε από τον  Οκλάκποφ (Ρουμανία) με 3-8.

Σήμερα αγωνίζεται η Μαρία Πρεβολαράκη στα 53κ».