25/02/2024

Πάλη: Επιτυχίες στην αυλαία του Βαλκανικού πρωταθλήματος

Τα αποτελέσμασματα από το πρωτάθλημα

Μια ακόμα μεγάλη διοργάνωση που φιλοξένησε η Ελλάδα και η Ελληνική Ομοσπονδία της Πάλης ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και δεκάδες μετάλλια για την γαλανόλευκη αποστολή. Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα U15-U17 Ελληνορωμαϊκής, Ελευθέρας και Γυναικείας Πάλης που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου Σερρών από τις 4 έως τις 7 Μάη, ολοκληρώθηκε με άπαντες που έδωσαν το παρών να μιλούν με τα καλύτερα λόγια.

 Οι περισσότεροι από 540 αθλητές, από δέκα διαφορετικές χώρες (Ελλάδα, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία, Βουλγαρία, Τουρκία, Κόσσοβο, Κροατία, Μολδαβία, Σερβία, Ρουμανία) έζησαν συγκινητικές, υπέροχες και συγκλονιστικές στιγμές που μόνο ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει.
 
Στις τρεις μέρες που διήρκεσε αυτή η μεγάλη γιορτή της πάλης, από το Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροκάστρου πέρασαν εκατοντάδες άνθρωποι (αθλητές, προπονητές, επίσημοι, γονείς, πολιτικοί και απλοί λάτρεις του αθλητισμού και της πάλης) και έφυγαν με το χαμόγελο στα χείλια.
 
Οι Έλληνες παλαιστές εκτός από τα μετάλλια, σύλλεξαν και τρομερές εμπειρίες για τη συνέχεια της καριέρας τους, αφού επρόκειτο για αθλητές και αθλήτριες που θα αποτελέσουν το αύριο της Ελληνικής πάλης και θα στελεχώσουν τις Εθνικές ομάδες τα επόμενα χρόνια.
 
Την 3η μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος η Εθνική Ελλάδας αποχώρησε από τις παλαίστρες με χρυσά, ασημένια και χάλκινα μετάλλια. Η ελληνική αποστολή κατέγραψε 19 μετάλλια με 5 χρυσά, 5 ασημένια και 9 χάλκινα. Όμως, μεγάλες διακρίσεις είχαμε και στο σύνολο, αφού η Ελλάδα κατέλαβε την 2η θέση στην ελληνορωμαϊκή, την 4η στην ελευθέρα και την 2η στις γυναίκες U17.
 
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι: Μαρία Λουίζα Γκίκα, Σωκράτης Κωνσταντινίδης, Φίλιππος Ψωμάς, Αρίωνας Κολιτσόπουλος και Δημήτρης Παππάς
Το ασημένιο οι: Δήμητρα – Χριστίνα Σκουβάκη, Μαρία Βανδουλάκη – Βάνδουλα, Γεωργία Χασαμπαλιώτη, Αϊκ Καζαριάν και Αγάπη Αμπελίδου.
Και το χάλκινο οι: Ευγενία Λάμπρου, Σπύρος Ιωαννίδης, Βασίλης Ραφαήλ Παπαγεωργίου, Λουκία Καραγιάννη, Θανάσης Ευθυμιάδης, Βασίλης Κεσίδης, Αβραάμ Μουστόπουλος, Θεοδώρα Ραφήλια Αργυρίου και Μανώλης Νικολαϊδης».
 
Τα αποτελέσματα:
 
Ελευθέρα U17
 
45 κιλά
1. George PRODAN (ROU)
2. Stavrev RITSE (MKD)
3. ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
 
48 κιλά
1. Valentin RUSU (ROU)
2. Andrei COSTEREC (MDA)
3. Simeon SIDERAS (BUL)
 
51 κιλά
1. Esad BOZALI (BUL)
2. Muhamed VESELI (MKD)
3. Bogdan SZABO (ROU)
3. Andrei NEGURA (ROU)
 
 
55 κιλά
1. Stoskov STEFAN (MKD)
2. ΑΪΚ ΖΑΚΑΡΙΑΝ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Stojanche STOJKOV (MKD)
3. Cristi CEBAN (MDA)
 
60 κιλά
1. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΨΩΜΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Bernando SZILAGYI (ROU)
3. Adriatik BERISHA (KOS)
3. Presian DIMITROV (BUL)
 
65 κιλά
1. Erdal GALIP (BUL)
2. Robert CONSTANTINOV (MDA)
3. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΕΣΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. David BOICEA (ROU)
 
71 κιλά
1. Stilyan DZHOROV (BUL)
2. Darius SAS (ROU)
3. ΑΒΡΑΑΜ ΜΟΥΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Piotr CARADJOV (MDA)
 
80 κιλά
1. Alexandru BORȘ (MDA)
2. Omer MEMEDI (MKD)
3. David METEA (ROU)
3. Modosian RUBEN  (MKD)
 
92 κιλά
1. Balazs LORINCZ (ROU)
2. Dzhan ASHAK (BUL)
3. Denis LUKACS (ROU)
3. Ilija ATANASOV (MKD)
 
110 κιλά
1. Balazs CSIPKES (ROU)
2. Bislimi MEDI (MKD)
3. Onur YASHAR (BUL)
3. Dian MANEV (BUL)
 
 
Ελληνορωμαϊκή U17
 
45 κιλά
1. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΣΙΝΙΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Kaloyan IVANOV (BUL)
3. Veselin NESHEV (BUL)
 
48 κιλά
1. Vladislav MARKOV (BUL)
2. Kristiyan PETROV (BUL)
 
51 κιλά
1. Dimitar DIMITROV (BUL)
2. ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Rolan VARGA (SRB)
 
55 κιλά
1. Aliosha ILIEV (BUL)
2. Melih YEGIN (TUR)
3. Madalin MORMODOL (ROU)
3. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ – ΡΑΦΑΗΛ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
 
60 κιλά
1. ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Hristo VALENTINOV (BUL)
3. Kristiyan MILENKOV (BUL)
3. Kevin LENDEL (SRB)
 
65 κιλά
1 Zalan PEK (SRB)
2 Antonio HRISTOV (BUL)
3 Jure RAJKOVIC (CRO )
3 ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
 
71 κιλά
1. ΑΡΙΩΝΑΣ ΚΟΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Sergei STOEV (BUL)
3. Ismail BEREKET (TUR)
3. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
 
80 κιλά
1. Dusan STOKIC (SRB)
2. Dimitar ATANASOV (BUL)
3. ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Stefan TODOSIJEVIC (SRB)
 
92 κιλά
1. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Alihan BEREKET (TUR)
3. Stefan KOJIC (SRB)
 
110 κιλά
1. C. Yusuf BAKIR (TUR)
2. Filip TRICKOVIC (SRB)
3. Denis LAZAROV (BUL)
 
 
Γυναίκες
 
40 κιλά
1. Angela TRAJKOVSKA (MKD)
 
43 κιλά
1. ΜΑΡΙΑ ΛΟΥΪΖΑ ΓΚΙΚΑ (ΕΛΛΑΔΑ)
2. Diana VIOCULESCU (ROU)
3. Elena DEJKOVA (MKD)
 
46 κιλά
1. Lonisa REKA (KOS)
2. Azra MUSTAFOVA (BUL)
3. Elvira DRAGAN (ROU)
 
49 κιλά
1. Olga POPOVA (BUL)
2. ΔΗΜΗΤΡΑ – ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΚΟΥΒΑΚΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΕΥΓΕΝΙΑ ΛΑΜΠΡΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
 
53 κιλά
1. Milica SEKULOVIC (SRB)
2. ΜΑΡΙΑ ΒΑΝΔΟΥΛΑΚΗ – ΒΑΝΔΟΥΛΑ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Nikol ALEKSANDROVA (BUL)
3. Marija CVETANOVA (MKD)
 
57 κιλά
1. Viktoria BOYNOVA (BUL)
2. ΓΕΩΡΓΙΑ ΧΑΣΑΜΠΑΛΙΩΤΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Larisa Maria BUCUR (ROU)
3. Florentina MANTOG (ROU)
 
61 κιλά
1. Silviana POPESCU (ROU)
2. ΑΓΑΠΗ ΑΜΠΕΛΙΔΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΛΟΥΚΙΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
3. Maria BURLACU (ROU)
 
65 κιλά
1. Sabina PETRACHE (ROU)
2. Ozlem SARIASLAN (TUR)
3. Viktoria RADEVA (BUL)
3. Kristina LAZAROVA (BUL)
 
69 κιλά
1. Veronika VILK (CRO)
2. Sara AHMEDOVA (BUL)
3. Ivalina TSVETANOVA (BUL)
3. Evelin UJHELJI (SRB)
 
73 κιλά
1. Georgiana COJOCARU (ROU)
2. Iringo DERI (SRB)
3. ΘΕΟΔΩΡΑ ΡΑΦΗΛΙΑ ΑΡΓΥΡΙΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)